W Kielcach zaprezentowano „Kalendarz zwyczajów ludowych – świętokrzyski rok agrarny”, którego autorką jest etnolog dr Alicja Trukszyn. Wydawnictwo jest dla naszego regionu dużym wydarzeniem w jego tradycji i kulturze.
Kalendarz w formie pięknie ilustrowanej przez Wiktora Moderau książki jest zapisem obrzędów i zwyczajów ludowych, osadzonych w realiach historycznych i przypisanych do poszczególnych pór roku, dni i świąt religijnych.
Projekt został zrealizowany ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz marszałka województwa świętokrzyskiego. Koszt całego projektu wyniósł 38 750 złotych.
Jak mówiła dr Alicja Trukszyn, jeszcze sto lat temu kalendarz nie był potrzebny mieszkańcom wsi, ponieważ czerpali oni wiedzę z otaczającego ich świata i przyrody.
– Kalendarze książkowe spotkać można było jedynie na dworach, w bogatych domach magnatów. Zawierały one przepisy kulinarne, opisy świąt i imieniny. W naszym kalendarzu mamy takie imieniny, które dzisiaj wyszły już z mody, a nadawano je w XVIII i XIX wieku, z zaznaczeniem najważniejszych świętych i patronów, mających wpływ na przyrodę – wyjaśniła Alicja Trukszyn.
Jak powiedział Tomasz Kordeusz z działu kultury WDK w Kielcach, po kilkudziesięciu latach WDK kontynuuje wydawanie kalendarzy.
– Ten kalendarz jest dla naszego regionu dużym wydarzeniem, a jego absolutną wyjątkowość potwierdzili naukowcy – podsumował Kordeusz.
„Kalendarz zwyczajów ludowych – świętokrzyski rok agrarny”, zaprezentowany zostanie szerokiej publiczności podczas spotkania w Wojewódzkim Domu Kultury 24 stycznia 2024 roku. Można będzie wówczas poznać kulisy powstawania tego przepięknego wydawnictwa.