Sprzedaż i przechowywanie owoców miękkich, takich jak: jagody, maliny, morele, porzeczki, śliwki, truskawki, wiśnie czy żurawiny przestaną spędzać sen z oczu producentom, jeśli ci postawią na liofilizację. Świętokrzyskich rolników zachęca do tego Józef Cepil, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Liofilizowanie pozwala na przechowywanie żywności poza lodówką i zamrażalnikiem, zmniejsza wagę produktu, ogranicza potencjalne ryzyko skażenia oraz przedłuża okres przydatności do spożycia. To bardzo efektywna metoda konserwacji, która nie wymaga stosowania żadnych konserwantów. W ten sposób można przechowywać produkt przez wiele lat bez straty jego naturalności i jakości.
Józef Cepil, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, komentując sytuację w świętokrzyskim rolnictwie w ostatnim roku, gorąco zachęcał naszych producentów owoców miękkich do tworzenia grup producenckich i sięgania po pieniądze z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa:
– Producenci owoców miękkich, aby uniknąć niekorzystnych dla nich sytuacji na rynku produkowanych przez nich owoców, która zresztą powtarza się dosłownie co roku, powinni jednoczyć się w grupy. Pieniądze na to są. Rolnicy powinni zawiązywać więc grupy producenckie owoców miękkich, kupić urządzenia do liofilizacji – bardzo nowoczesnej technologii zapewniającej przechowywanie owoców przez wiele lat. To pozwoli tym producentom na sprzedaż owoców po stabilnej cenie przez cały rok. Są pieniądze na inwestycje, rolnicy powinni po nie sięgać – radził Józef Cepil.
Czym jest liofilizacja? To proces polegający na suszeniu sublimacyjnym, czyli usunięciu wody z zamrożonego wcześniej produktu poprzez sublimację lodu. W procesie tym lód przechodzi bezpośrednio w stan pary wodnej z pominięciem stanu ciekłego. Liofilizacja stanowi więc szybkie i kontrolowane wymrażanie wody.
Zalety liofilizacji
Najważniejsze zalety to możliwość przedłużenia trwałości biochemicznej i mikrobiologicznej produktu. Jednocześnie zmniejsza się jego masa, co ma znaczenie przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Ale najistotniejszą korzyścią jest bez wątpienia możliwość zachowania pełni wartości odżywczych, witamin i aktywnie biologicznych substancji w danym produkcie. Wystarczy połączyć liofilizowany produkt z wodą, aby uzyskać go w niemal świeżej wersji. Produkty liofilizowane w około 90 proc. zachowują swoje wartości odżywcze, kształt, barwę i witaminy. Są skutecznie chronione przed rozwojem różnych rodzajów mikroflory.
Wady liofilizacji
Minusem procesu liofilizacji są głównie wysokie koszty. Poza tym suszenie sublimacyjne jest stosunkowo czasochłonne, czasem trwa nawet do trzech dni. Oprócz tego użycie metody liofilizacji wymaga czystego, nieskażonego źródła wody – co oczywiście nie jest możliwe do osiągnięcia w każdych warunkach.