Polska jest trzecim producentem owoców i czwartym producentów warzyw w Unii Europejskiej. Wielkość rocznych zbiorów szacuje się na nawet 10 milionów ton. Jednak owoców i warzyw wciąż jemy za mało. Dlaczego?
Biorąc pod uwagę wielkość produkcji warzyw i owoców nasz kraj jest samowystarczalny, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na owoce i warzywa. Najwięcej mamy jabłek, owoców miękkich i jagodowych. Wśród warzyw dominują: kapusta, marchew i cebula.
W 2021 r. statystyczny Polak zjadł 93 kilogramy ziemniaków, 104 kg warzyw, 59 kg owoców. Warzywa i owoce postrzegane są przez Polaków jako podstawa zdrowego sposobu odżywania. Budują odporność organizmu i korzystnie wpływają na samopoczucie i wygląd.
Z badań podsumowujących spożycie warzyw i owoców w 2021 roku wynika, że znacząco wzrosła świadomość prozdrowotnej roli warzyw i owoców.
Jednak owoców i warzyw wciąż jemy za mało. Większość (62 proc.) Polaków przyznaje, że nie wie, ile warzyw i owoców powinno się spożywać dziennie. Tylko co piąty z mieszkańców naszego kraju orientuje się, ile warzyw i owoców należy spożywać, aby dieta była zgodna ze stanem wiedzy i rekomendacjami dietetyków.
Najczęściej jedzonymi warzywami są pomidory i ziemniaki. Przepada za nimi 9 na 10 badanych Polaków. Wśród najpopularniejszych są ogórki, cebula, marchew i sałata.
Niemal wszyscy Polacy regularnie jedzą również kapustę i kalafiora. Lubią też paprykę i pieczarki.
Ten rok z pewnością nie poprawi jednak spożycia warzyw i owoców w Polsce. Zdaniem ekspertów, w wyniku wzrostu cen detalicznych spada spożycie produktów ogrodniczych i ich przetworów. Dotyczyć to ma w tym roku przede wszystkim konsumentów z gospodarstw domowych o niskich dochodach.