Odwiedzając działkę zimą wypatrujemy pierwszych kwitnących roślin. Już w połowie lutego zakwitają przebiśniegi, które w naturalnych warunkach występują od Pirenejów aż po Ukrainę.
Przebiśniegi mają kwiaty osadzone na łodygach 10-12 centymetowej wysokości, które są wyższe od równowąskich liści, które intensywnie rosną dopiero po przekwitnięciu roślin. Kwiaty mają trzy płatki wewnętrzne krótsze i trzy płatki zewnętrze dłuższe. Znajdziemy także w uprawie odmiany o kwiatach pełnych – to kwiaty o przekształconych pręcikach w płatki.
Jak rozmnaża się przebiśniegi? – To prosta czynność polegająca na oddzielaniu cebulek przybyszowych oraz z nasion często przez samosiewy – wyjaśnia Edward Galus, prezes Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców.
Jak uprawiać te rośliny? – Gleba do sadzenia cebul przebiśniegów powinna być próchniczna, przepuszczalna, wilgotna, a miejsca lekko ocienione. Cebulki sadzimy w drugiej połowie września na głębokość 5-7 cm kępami. Jeżeli rośliny się zbyt zagęszcza, cebulki wykopujemy w pierwszej połowie czerwca i po przesuszeniu oraz oczyszczeniu do czasu sadzenia przechowujemy w zacienionym i przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze około 17-18 stopni Celsjusza – informuje Edward Galus.
W trakcie wzrostu roślin i przed sadzeniem warto im zapewnić zasilanie nawozem mineralnym w ilości 2 dag na metr kwadratowy.
– Nasadzenia kępami wykonujemy na brzegu rabat, pod drzewami i krzewami, zabezpieczając jednocześnie odpowiednią wilgotność w czasie wegetacji roślin.
Serdecznie zachęcam, aby wprowadzić do uprawy na działce te wdzięcznie kwitnące jeszcze zimą rośliny – mówi prezes Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców.