W czerwcu warto wykonać w sadach przerzedzanie zawiązków owoców. Redukcję stosuje się u jabłoni, grusz, brzoskwiń i śliw, aby zmniejszając liczbę owoców na drzewie, dać lepsze warunki do rozwoju pozostałym zawiązkom.
Nie jest to zabieg konieczny, warto go jednak wykonać, gdyż zapobiega on występowaniu kilku niekorzystnych zjawisk.
Jakie efekty przynosi przerzedzanie zawiązków owoców? Po pierwsze, dlatego, aby odciążyć drzewa od zbyt dużej ilości owoców na swoich gałęziach. Zbytnie zagęszczenia owoców powoduje, że są one małe i niesmaczne. Przerzedzając zawiązki, uzyskamy wprawdzie mniej owoców, jednak będą one większe i smaczniejsze, czyli uzyskamy plon lepszy jakościowo. Pamiętajmy jednak, aby z przerzedzaniem nie przesadzać, inaczej uzyskamy mało owoców.
Przerzedzanie zawiązków najlepiej jest wykonać pod koniec czerwca, po tzw. opadzie świętojańskim. Wówczas, jeżeli stwierdzimy, iż w sposób naturalny drzewa owocowe zrzuciły zbyt mało zawiązków, dodatkowo przerzedzamy je ręcznie. W pierwszej kolejności należy usunąć zawiązki zniekształcone, małe, z objawami zniszczeń spowodowanych przez choroby lub szkodniki. Pozostawiamy owoce najbardziej wyrośnięte i zdrowe.
Młode zawiązki są zebrane w pęczki po kilka sztuk. Usuwając je, pozostawiamy po 2 do 3 zawiązków w pęczku, a u drobno- i średnioowocowych odmian jabłoni, takich jak Papierówka, Piros, Early Geneva, Lired czy James Grieve, zostawia się zaledwie po jednym zawiązku w pęczku.
U jabłoni usuwa się zawiązki znajdujące się na obrzeżach pęczka, natomiast u gruszy – zawiązki w środku pęczka. Spośród grusz, przerzedzanie zawiązków jest konieczne u takich odmian jak Lipcówka Kolorowa, Faworytka, Red Faworytka, Konferencja, Dicolor oraz wszystkich odmian grusz azjatyckich, min. Hosui, Chojuro, Nijisseiki. U brzoskwiń przerzedzanie jest konieczne przede wszystkim w latach obfitego kwitnienia. Zabieg ten trzeba przeprowadzać u odmian takich jak Reliance, Velvet, Harko, Inka, Iskra, Harrow Beauty.
Zawiązki możemy usuwać ręcznie, możemy również wycinać sekatorem. Należy to wykonać w taki sposób, aby szypułka pozostała na drzewie.