Czosnek to roślina często sadzona w przydomowych ogrodach warzywnych. W jakim terminie i na jakim stanowisku najlepiej go posadzić?
Jesienne sadzenie czosnku przypada na październik lub początek listopada. W tym terminie sadzi się odmiany ozime, odporne na mróz. Przed zimą rośliny zdążą wytworzyć mocny system korzeniowy. Czosnek sadzony jesienią tworzy większe główki. Zbierać będzie go można w lipcu.
Czosnek sadzi się w miejscu słonecznym o żyznej, próchnicznej, wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Do sadzenia przeznacza się wyłącznie główki zdrowe, twarde, nieuszkodzone i bez śladów gnicia i żerowania szkodników czy porażenia chorobami.
Bezpośrednio przed sadzeniem główki czosnku trzeba podzielić na pojedyncze ząbki. Ząbki sadzi się w rozstawie co 15 cm, wciskając pionowo do gleby na głębokość 3-5 cm, piętką w dół, dobrze ugniatając ziemię wokół.
Nie należy sadzić czosnku w miejscu, na którym poprzednio rosły warzywa cebulowe, korzeniowe lub ziemniaki. Dobrze jest posadzić go na grządkach po pomidorach, ogórkach lub sałacie.
Jak podają źródła medyczne, czosnek to roślina, która posiada cenne właściwości lecznicze. Zawiera związki flawonoidowe, aminokwasy, saponiny, cukry, związki śluzowe, witaminy typu: C, B1, B2, PP, prowitaminę A, liczne sole mineralne i rzadkie mikroelementy, m.in. kobalt, chrom i nikiel.
Najwartościowsze są jego olejki eteryczne, zawierające siarczki i allicynę, której zawdzięcza mocny zapach.
Czosnek wspomaga leczenie infekcji wirusowych układu oddechowego. Nie powinno się o nim zapominać podczas choroby lub przeziębienia – ułatwi odkrztuszanie wydzieliny, rozgrzeje, wzmocni potliwość, co obniży gorączkę, a także udrożni drogi oddechowe.
Czosnek ma właściwości przeciwzakrzepowe i działa jak aspiryna, zmniejszając lepkość krwi, w wyniku czego zapobiega zawałowi serca i udarowi. Zmniejsza też zmiany miażdżycowe. Badania wykazały, że regularne spożywanie czosnku poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, usprawniając przepływ krwi. Regularne jedzenie czosnku może obniżyć ciśnienie nawet o 10 proc.
Dzięki dużej zawartości antyutleniaczy, zwalcza wolne rodniki i zapobiega powstawaniu nowych, przez co opóźnia starzenie się komórek organizmu. Korzystnie działa na naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega powstawaniu żylaków i pajączków.