Pyszne dania przygotowane przez gospodynie ze świętokrzyskich Kół Gospodyń Wiejskich, ludowa muzyka porywająca do tańca tłumy ludzi – tak wyglądał w niedzielę, 2 października, II Festiwal Smaków Babiego Lata, który odbył się w Ciekotach, w gminie Masłów, w powiecie kieleckim. Organizatorami i gospodarzami udanej imprezy byli starosta kielecki Mirosław Gębski i wójt gminy Masłów Tomasz Lato. Szefem jury oceniającego potrawy był uznany szef kuchni Michał Markowicz.
Festiwal Smaki Babiego Lata odbył się w malowniczym Dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach w gminie Masłów już po raz drugi. W tym roku zaprezentowało się na nim 24 wystawców, w tym Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarstwa Agroturystyczne. Imprezie towarzyszyła muzyka ludowa Gór Świętokrzyskich. Jednak najbardziej oblegane były stoiska ze wspaniałymi, przepysznymi potrawami, które przygotowały gospodynie z całego regionu.
Inicjatorami i pomysłodawcami imprezy są starosta kielecki Mirosław Gębski oraz wójt gminy Masłów Tomasz Lato. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda.
W wydarzeniu wzięli także udział gospodynie i gospodarze z całego regionu, mieszkańcy powiatu kieleckiego, a także przedstawiciele władz, między innymi: wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, senator Krzysztof Słoń, poseł Krzysztof Lipiec, wicemarszałek Renata Janik, starosta kielecki Mirosław Gębski, wójt Masłowa Tomasz Lato i wielu innych.
Podczas niedzielnego festiwalu, jury w składzie: Michał Markowicz, Mirosław Gębski, Katarzyna Prędotka, Marzena Smoręda przyznali nagrody w trzech konkursach kulinarnych, dla pań z 24 Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały wyjątkowe potrawy według przepisów z dawnych lat.
Najlepsze Dąbrowianki
W konkursie kulinarnym o Złotą patelnię Starosty Kieleckiego w kategorii Jak to drzewiej jadano – dania świętokrzyskie, komisja przyznała następujące miejsca:
- 1 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Dąbrowianki – nagroda 600 złotych
- 2 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Płucki – nagroda 450 złotych
- 3 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Raków – 350 złotych
- Wyróżnienia: Koło Gospodyń Wiejskich Sadków, Chełmowianie i Dary Lasu – nagrody po 200 złotych
Najlepszy Strawczynek
W konkursie kulinarnym Smaki lata zamknięte w słoiku – w kategorii owoce. Komisja przyznała następujące miejsca:
- 1 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Strawczynek – nagroda 300 złotych
- 2 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Florianki – nagroda 250 złotych
- 3 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Śwarne Kakonianki – nagroda 200 złotych
- Wyróżnienia: Koło Gospodyń Wiejskich Żurawianki, Piekoszowianie i Lisów – nagroda po 200 złotych
Najlepsze sasanki
W konkursie kulinarnym „Smaki lata zamknięte w słoiku” – w kategorii warzywa. Komisja przyznała następujące miejsca:
- 1 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Sasanki – nagroda 300 złotych
- 2 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Piotrów – nagroda 250 złotych
- 3 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Aktywna Brynica – nagroda 200 złotych
- Wyróżnienia: Koło Gospodyń Wiejskich Ciekoty i Jezioraneczki – nagroda po 200 złotych