Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprezentował wyniki polskiego handlu zagranicznego produktami rolno-spożywczymi w okresie od stycznia do sierpnia 2024 roku. Co pokazuje analiza? Potwierdza fakt, że nadal najwięcej żywności Polska eksportuje do krajów Unii Europejskiej, a nasz eksport bije rekordy.
Dane z Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zaprezentowały wyniki polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych w okresie styczeń-sierpień 2024 roku. Jak pokazują liczby, od stycznia do sierpnia 2024 roku wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski wyniosła 34,75 mld euro, czyli 150,1 mld złotych i była wyższa o 0,2 mld euro w stosunku do analogicznego okresu 2023 roku.
Nasz eksport w tym okresie był nie tylko o 0,6 procent wyższy niż przed rokiem, ale i jednocześnie dużo wyższy niż w analogicznych okresach poprzednich lat, rekordowych pod tym – względem pierwszych ośmiu miesięcy roku 2023, tj. o 13 procent wyższy niż w okresie styczeń-sierpień 2022 roku i o 46 procent wyższy niż w okresie styczeń-sierpień 2021 roku.
Na rynek Unii Europejskiej Polska wyeksportowała 73 procent towarów, a wpływy uzyskane ze sprzedaży do krajów UE były o 0,5 procent większe niż w analogicznym okresie roku 2023 i osiągnęły 25,5 mld euro, czyli 110,2 mld złotych.
Co sprzedawała Polska do krajów UE od stycznia do sierpnia?
Głównie tytoń i wyroby tytoniowe, mięso drobiowe, mięso wołowe, ryby i przetwory, produkty mleczne, pieczywo i wyroby piekarnicze, karmę dla zwierząt domowych oraz czekoladę i wyroby czekoladowe.
Polscy producenci żywności największe przychody z eksportu do UE uzyskali ze sprzedaży do Niemiec, Francji, Niderlandów, Włoch i Czech.
Poza Unię Europejska eksportowaliśmy produkty rolno-spożywcze o wartości 9,2 mld euro, czyli 39,9 mld złotych, co oznaczało wzrost wartości eksportu o 1 procent rok do roku. Wysyłaliśmy tam przede wszystkim: produkty mleczne, mięso i przetwory inne niż drobiowe, mięso drobiowe, pieczywo i wyroby piekarnicze, czekoladę i wyroby czekoladowe, ziarno pszenicy oraz tytoń i wyroby tytoniowe.
Największymi odbiorcami polskiej żywności poza UE są: Wielka Brytania, Ukraina, Stany Zjednoczone, Turcja oraz Szwajcaria, Izrael i Algieria.Import towarów rolno-spożywczych wyniósł 23 mld euro, czyli 99 mld złotych i był o 5 procent większy niż przed rokiem.