Jesień, od początku października do przymrozków, to najlepszy czas na sadzenie krzewów i drzew owocowych. W sklepach i centrach ogrodniczych polecane są stare, sprawdzone odmiany. Dlaczego warto je posadzić?
Jesień to najlepszy czas na sadzenie drzewek owocowych. A ponieważ do łask sadowników i konsumentów wracają stare odmiany jabłoni, jak: szara i złota reneta, koksa pomarańczowa, antonówka, oliwka (papierówka) czy słodka kosztela, a także cenione na rynku grusze odmian konferencja czy faworytka – klapsa – w sklepach i centrach ogrodniczych jest szeroka oferta sadzonek.
Do jesiennych nasadzeń polecane są także sprawdzone w naszym klimacie odmiany śliw, jak węgierki – zwykła, dąbrowicka czy wczesna oraz renklody – ulena i altana.
Złota i szara reneta
Jabłoń złota reneta uważana jest za najsmaczniejszą pośród renet. Na naszym rynku odmian renety jest kilkanaście, lecz złota reneta to królowa smaku wśród wszystkich renet. Ma delikatnie korzenny smak. Dojrzałe jabłka mają złocisty kolor i pokryte są prążkowanym pomarańczowo-czerwonym rumieńce. Rożni się tym od zwykłych renet, które są pokryte brązową i chropowatą skórką. Jej miąższ, który również ma złocisty kolor, jest zwarty i chrupiący. Owoce są idealne na susz czy kompoty. Jest to odmiana typowo zimowa. Złota reneta dojrzewa na przełomie września i października, przechowywać ją możemy do marca. Należy zebrać je po dojrzeniu, ponieważ owoce mają tendencje do opadania.
Koksa pomarańczowa
To odmiana pochodzenia angielskiego z ponad 100 letnim stażem. Jest dość wymagająca w uprawie, ale bardzo cenna ze względu na smak. Owoce koksy są średniej wielkości, kuliste. Skórkę mają grubą bez połysku, zielonożółtą z pomarańczowym rumieńcem w postaci smug. Miąższ jest kremowy z zielonym odcieniem, smaczny, kruchy, soczysty o aromacie gruszki. Owoce osiągają dojrzałość od listopada i dobrze przechowują się do wiosny. Koksa pomarańczowa jest mało wrażliwa na choroby i tylko zabezpieczając ją od mrozów np. żywopłotem można prowadzić jej uprawę bez oprysków chemicznych.
Kosztele
Kosztela to stara polska odmiana jesienna. Kiedyś była bardziej popularna, co pamiętają amatorzy jabłek ze starszego pokolenia. Od 50 lat jej popularność stopniowo spadała. Obecnie wraz ze wzrostem sprzedaży starych odmian, również kosztelę kupuje się chętni. To odmiana poszukiwana ze względu na unikatowy bardzo słodki smak. Kosztela ma tendencję do owocowania co drugi rok. Owoce koszteli są średniej wielkości lub drobne. Ich cechą charakterystyczną jest mocna, twarda, zielona skórka, która dojrzewając zmienia kolor na słomkowożółtą. Owoce mają miąższ bardzo słodki, twardy o specyficznym, deserowym smaku. Są smaczniejsze po pewnym czasie przechowywania. Owoce koszteli dojrzewają w połowie września, czasem nieco wcześniej. Do spożycia nadają się w październiku i listopadzie. Przechowuje się je trudno, ponieważ są bardzo podatne na plamistość podskórną i oparzelinę powierzchniową.
Dlaczego sadzić jesienią?
Zdaniem ogrodników, jesień to najlepszy termin sadzenia drzew i krzewów owocowych, ponieważ rośliny posadzone w tym czasie zdążą się ukorzenić przed zimą. Jest jednak ryzyko, że w czasie surowej zimy nadziemne części roślin mogą przemarznąć, a w przypadku mrozów i bezśnieżnej aury przemarznąć mogą również korzenie. Należy brać to pod uwagę i gatunki najbardziej wrażliwe na mróz posadzić dopiero wiosną.
Aby zabezpieczyć korzenie drzewek i krzewów oraz dolną część pnia roślin przed zimą warto usypać wokół pnia kopczyk z ziemi o wysokości około 30 cm. Warto także zabezpieczyć pnie przed uszkodzeniami spowodowanymi przez zwierzęta, zakładając na pnie osłony z plastiku lub grubego papieru. Oni drzew nie wolno owijać folią.