W sobotę, 5 listopada, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się osobliwy pokaz mody. Można było oglądać stroje ludowe Kielecczyzny oraz dowiedzieć się, jak ubierano się na naszych ziemiach przed wiekiem. W role modelek i modeli wcielili się pracownicy WDK, Muzeum Wsi Kieleckiej, tancerki i tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca Kielce oraz panie z Klubu Modnej Babeczki.
Wśród strojów ludowych były kobiece i męskie ubiory kieleckie, świętokrzyskie, sandomierskie oraz kobiecy strój łowicki, lubelski i krakowski. Opowiadała o nich dr Małgorzata Imiołek z Muzeum Wsi Kieleckiej.
Niewielu mieszkańców regionu świętokrzyskiego wie, że stroje ludowe pojawiły się na wsiach dopiero po uwłaszczeniu chłopów, wszędzie tam gdzie społeczności wiejskiego czuły ze sobą więź. Strój ludowy dawał od początku wiele informacji na temat statusu społecznego, materialnego, wieku i był wyróżnikiem tej społeczności.
– Warto poznać bogactwo i historię strojów ludowych, bo przecież to są nasze korzenie. Kielecczyzna jest na styku różnych wpływów kulturowych, stąd mieszanie cech charakterystycznych dla różnych regionów i bogactwo form oraz barw – mówiła dr Małgorzata Imiołek.
Jak dodała, strój regionalny nie jest obecnie ubiorem, lecz traktowany jest jako kostium. Coraz więcej ludzi chce go jednak prezentować, aby pokazać swój region i swoja historię.
Była też moda z okresu międzywojennego – codzienny strój damski i męski, ubiór żydowski, dworski, strój ziemianki, służącej, kolejarza, sklepowej, szewca, kowala, listonosza i strażaka. Podczas pokazu wystąpił także, działający od 50 lat w WDK, Zespół Pieśni i Tańca Kielce.