Książka „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Powiat włoszczowski do dziś słynie z wszelakich wypieków na bazie mąki. W powiecie wśród upraw rolniczych dominowały zboża. Dzięki temu gospodynie miały nieograniczony dostęp do mąki, co ułatwiało im przygotowywanie różnych wypieków. Rogaliki z marmoladą lub innym nadzieniem pojawiają się na włoszczowskich stołach najczęściej. Jest to wypiek charakteryzujący się prostym przepisem, obejmującym doskonale znane wszystkim składniki. Rogaliki są bardzo często przygotowywane przez panie z kół gospodyń wiejskich na różnego typu regionalne spotkania i imprezy.
Rogaliki z marmoladą
Składniki: 5 dag drożdży, 50 dag mąki pszennej, 1 kostka masła, 2 łyżki cukru, 2 jajka, 1 szklanka gęstej śmietany, 2 cukry waniliowe, marmolada.
Sposób przygotowania: Wszystkie składniki połączyć ze sobą, zagnieść ciasto
i zawinąć je w ściereczkę, po czym na 25 minut włożyć do zimnej wody. Po wyjęciu z wody przełożyć na stolnicę, obsypać mąką i podzielić na 4 części. Każdą z nich rozwałkować w taki sposób, żeby powstały okrągłe placki, które następnie należy pokroić na 8 trójkątów. Przy szerszym brzegu trójkąta rozłożyć marmoladę i zwijać w rulon. Rogaliki ułożyć na blasze wysmarowanej tłuszczem. Włożyć do nagrzanego do
180 ℃ piekarnika. Piec do zrumienienia ok. 20 minut.
Przepis podała: Dorota Światała z Knapówki.