Rozwój, nowoczesność i zrównoważona produkcja – oceniając polskie rolnictwo respondenci w badaniu „Polska wieś i rolnictwo 2023” najczęściej wskazywali na takie cechy naszego rolnictwa.
Co do oceny zmian zachodzących w rolnictwie zdania są podzielone. 21,4 proc. mieszkańców obszarów wiejskich uważa, że w polskim rolnictwie dokonują się zmiany na lepsze, niemal połowa (47,7 proc.) uważa, że zmiany są zarówno na lepsze, jak i na gorsze, a 24,5 proc. stwierdzi, że sytuacja zmienia się na gorsze.
„Polska wieś i rolnictwo” to cykliczne badanie wykonywane na zlecenie: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Badanie prezentuje postawy i opinie wobec dokonujących się przemian społeczno-gospodarczych w rolnictwie i na obszarach wiejskich, jak również opinie respondentów na temat działań państwa wobec rolnictwa i obszarów wiejskich oraz instytucji pracujących na ich rzecz. Najnowsza edycja badania została zrealizowana na reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców obszarów wiejskich.
Ponad połowa mieszkańców obszarów wiejskich – 51,2 proc. uważa, że polskie rolnictwo jest dobrze zorganizowane; 56,6 proc. mieszkańców wsi uznaje je za nowoczesne, a ponad trzy czwarte (77,4 proc.) mieszkańców obszarów wiejskich uważa, że rolnicy są zaradni. Z równie wysoką akceptacją spotkało się twierdzenie, że w rolnictwie pracuje się więcej/ciężej niż w innych zawodach (77,4 proc.) – tylko 8,3 proc. respondentów uważa, że pracuje się mniej/lżej.
Z poglądem, że polscy rolnicy chronią środowisko zgadza się 64,9 proc. respondentów.
61,4 proc. respondentów uważa, że na wsi zostają osoby, które chcą tu mieszkać i się rozwijać, a 11,9 proc., że zostają głównie osoby, które nie widzą dla siebie innej alternatywy.
W porównaniu z latami 2021-2022 znacząco wzrósł poziom akceptacji twierdzenia, że rolnicy są zaradni (z 50-53 proc. do 77 proc.) i że w rolnictwie pracuje się dłużej/ciężej niż w innych zawodach (z 59-62 proc. do 77 proc.).