Małgorzata i Rafał Zacharscy z Małyszyna Dolnego w powiecie starachowickim prowadzą z powodzeniem działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego. Zarejestrowali ją jako pierwsi w powiecie starachowickim. To dla wytwórców i producentów żywności nowa ścieżka rozwoju.
Rafał Zacharski „wędrowną” pasiekę Dobra Pszczoła prowadzi od 10 lat. Ule zlokalizowane są na terenie całego powiatu starachowickiego oraz w niedalekiej odległości poza powiatem. W ramach rolniczego handlu detalicznego pasieka Dobra Pszczoła oferuje bogatą ofertę produktów pszczelich.
Od wielu lat produkty z Pasieki Dobra Pszczoła są cenione i zauważane w licznych konkursach. W 2019 roku miód wiosenny wielokwiatowy zajął pierwsze miejsce w konkursie kulinarnym „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” jako najlepszy w województwie świętokrzyskim. W 2021 roku miód ze spadzi iglastej został wyróżniony złotym medalem na targach „Smaki Regionów” w Poznaniu.
W czerwcu 2022 roku podczas finału wojewódzkiego XXI edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” po raz kolejny wyłoniono najlepsze regionalne i tradycyjne produkty żywnościowe, które mają szansę stać się wizytówką województwa świętokrzyskiego. I kolejny sukces! Miód spadziowy ze spadzi drzew iglastych zdobył I miejsce, a miód wielokwiatowy (wiosenny) uzyskał nominację do głównej nagrody „Perła 2022”.
W listopadzie 2022 roku Pasieka Dobra Pszczoła została członkiem szlaku kulinarnego „Świętokrzyska Kuźnia Smaków”.
Państwo Zacharscy w ramach rolniczego handlu detalicznego zarejestrowali kolejną firmę - Wanilia i Migdały – zajmującą się wypiekami i wyrobami garmażeryjnymi. Specjalnością firmy są torty i ciasta oraz wyroby garmażeryjne domowej produkcji. Bazują na zdrowych, wytworzonych tradycyjnymi metodami produktach z własnego gospodarstwa.
Firma brała udział w konkursie Polska Wieś Smakuje zorganizowanym przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, gdzie zaprezentowała pierogi z kaszy gryczanej, pieczarek, boczku i białego sera. W podkategorii Potrawy świąteczne zajęła najwyższe miejsce w powiecie oraz jedenaste w kraju.
Młodzi rolnicy mają wiele planów na najbliższą przyszłość. Jest wśród nich rejestracja produktów z pasieki na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także działalność w zakresie apiterapii i wprowadzanie na rynek nowych tradycyjnych produktów.