Od piątku, 15 marca br., można ubiegać się o tzw. dopłaty bezpośrednie. Do kiedy można składać wnioski, w jaki sposób oraz co w nich ująć wyjaśnia ekspert ze Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Kielcach.
– Wnioski o dopłaty bezpośrednie od 2005 roku składane są od 15 marca i zazwyczaj trwa to do 15 maja każdego roku. Jest to termin bezsankcyjny. W tym roku do 10 czerwca, można to robić w terminie sankcjonującym, co oznacza o 1 proc. mniejszą dotację za każdy dzień opóźnienia. Terminy mogą ulec zmianie w przypadku wydłużenia terminu przez ministerstwo – tłumaczy Ewa Plech – kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich w ARiMR w Kielcach.
Wnioski składa się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za pośrednictwem aplikacji e-WniosekPlus.
– W każdym biurze powiatowym Agencji, każdy rolnik będzie miał możliwość złożenia elektronicznego wniosku o płatności bezpośrednie. Zapraszam serdecznie do odwiedzenia biur powiatowych Agencji a po więcej informacji na stronę www.gov.pl/arimr lub pod numerem infolinii: 800 380 084. Pamiętać jednak należy o konieczności zabrania ze sobą telefonu komórkowego, dzięki któremu będzie można autoryzować wniosek – tłumaczy Ewa Plech.
Nabór dotyczy takich programów pomocowych, jak:
- płatności bezpośrednie;
- płatności rolno- środowiskowo-klimatyczne;
- płatności do rolnictwa ekologicznego.
Aby otrzymać płatność należy spełnić następujące warunki:
Płatności bezpośrednie są przyznawane do powierzchni działek rolnych:
- położonych na gruncie stanowiącym kwalifikujący się hektar;
- powierzchni nie mniejszej niż 0,1 ha;
- nie większej niż maksymalny obszar kwalifikujący się do płatności.
Hektar kwalifikujący się do interwencji w formie płatności bezpośrednich stanowią użytki rolne danego gospodarstwa, do których wnioskuje się o płatności bezpośrednie, które w trakcie roku kalendarzowego są wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej lub są w przeważającej mierze wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej.
Dla każdej działki referencyjnej określony jest w systemie identyfikacji działek rolnych maksymalny kwalifikowalny obszar. Płatności bezpośrednie w danym roku kalendarzowym przysługują do powierzchni gruntu kwalifikującej się do płatności, nie większej niż maksymalny kwalifikowany obszar.
Warunkiem przyznania płatności jest posiadanie deklarowanego do płatności gruntu na dzień 31 maja roku złożenia wniosku na podstawie tytułu prawnego – wszystkie dopuszczone prawem formy, jak np. tytuł własności czy umowa dzierżawy, w tym umowa ustna.
Płatności przysługują faktycznemu użytkownikowi gruntów rolnych, który wykonuje wszelkie czynności niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa. Mogą nimi być działania organizacyjne, kierownicze, jak i osobiste zaangażowanie w bezpośrednim wykonywaniu pracy fizycznej w gospodarstwie, np. w zakresie określenia doboru roślin, czynności agrotechnicznych oraz dokonania zbioru plonu. Do płatności nie jest uprawniony właściciel gruntu, który nie prowadzi na nim działalności rolniczej.
Uwaga! W piątek, 15 marca w godzinach 12-14 w ARiMR trwać będzie dyżur telefoniczny. Przy telefonach dyżurują eksperci Michał Kot – 41 349 08 75 i Ewa Plech – 41 349 08 50, którzy odpowiadać będą na pytania.