W Polsce nie stwierdzono dotąd pryszczycy, ale w związku z zagrożeniem chorobą konieczne jest rygorystyczne stosowanie zasad prewencji i bioasekuracji przez wszystkich hodowców – przekazał resort rolnictwa po odprawie sztaby kryzysowego.
Przed włączeniem nowo zakupionych zwierząt do stada, osobniki powinny być odizolowane przez minimum 14, a najlepiej 21 dni. Pasze, ściółka przywożone do gospodarstwa muszą pochodzić z ustalonego źródła i być przechowywane w izolacji od zwierząt nie pochodzących z gospodarstwa.
Ministerstwo podkreśliło, że należy ograniczyć do minimum kontakt zwierząt z gospodarstwa z innymi osobnikami, w tym na pastwiskach, a zwierzęta powinny być odgrodzone.
Koniecznie należy również przestrzegać zasad mycia i dezynfekcji po każdym użyciu urządzeń i narzędzi mających kontakt ze środowiskiem przebywania zwierząt. MRiRW zaleca nieużywanie narzędzi i sprzętu poza gospodarstwem.
Niezbędne jest również bezwzględne przestrzeganie zasad higieny osobistej przed i po kontakcie ze zwierzętami, paszami lub ściółką. Konieczne jest mycie i dezynfekcja rąk (np. 0,2 proc. roztworem kwasku cytrynowego) oraz całkowita zmiana obuwia i ubrania.
W wejściach do budynków inwentarskich powinno się stosować maty (kuwety) ze środkiem dezynfekcyjnym działającym na wirusa pryszczycy i na bieżąco ten środek uzupełniać.
Konieczne jest ograniczenie odwiedzin osób postronnych w gospodarstwach do niezbędnego minimum. „Należy rozważyć w gospodarstwach prowadzenie rejestru wejść i wyjść osób oraz ruchu pojazdów (wjazdy i wyjazdy), co jest szczególnie ważne ze względu na nadchodzące spotkania w czasie Świąt Wielkanocnych” – zaznaczono w komunikacie.