Trwa nabór wniosków o przyznanie grantów dla rodzinnych ogródków działkowych w województwie świętokrzyskim. Celem unijnej dotacji z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 jest rozwój zielonej infrastruktury. Kto może ubiegać się o finanse i na co może je przeznaczyć?
Dagmara Orlińska-Wilkosz – kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego w Świętokrzyskim Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach wyjaśniła cele i zasady konkursu.
Jak powiedziała, uprawnionymi do składania wniosków o przyznanie grantu są podmioty zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym jako stowarzyszenia ogrodowe. Stawki pomocy dla rodzinnych ogródków działkowych wynoszą od 10 tysięcy do 100 tysięcy złotych i pokrywają w 100 procentach koszty kwalifikowane, czyli nie jest wymagany wkład własny działkowców.
Wnioski należy składać do Oddziałów Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, czyli w przypadku mieszkańców województwa świętokrzyskiego w oddziale w Kielcach. Wnioskodawca może złożyć wniosek o przyznanie grantu osobiście, przesyłką pocztową lub w formie dokumentu elektronicznego – informuje Dagmara Orlińska-Wilkosz.
Projekt „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” to konkurs grantowy otwarty, podzielony na etapy miesięczne, trwające od pierwszego dnia miesiąca do ostatniego dnia miesiąca, z wyjątkiem pierwszego etapu, który trwa od 30 maja do 30 czerwca.
Dokumenty, jakie trzeba złożyć wnioskując o dopłaty do ogródków działkowych, to:
- dokument potwierdzający, że Wnioskodawca jest stowarzyszeniem ogrodowym,
- statut stowarzyszenia;
- dokumenty potwierdzające prawo do reprezentacji przez osoby występujące z wnioskiem w imieniu stowarzyszenia ogrodowego;
- dokumentacja projektowa określająca sposób zagospodarowania terenu zieleni
- dokumentacja (plany, pozwolenia, projekty, koncepcje programowe), która zapewni, że wszelkie działania objęte projektem zostaną zrealizowane i rozliczone przed zakończeniem okresu realizacji projektu, tj. 31 sierpnia 2023 r.;
- dokumenty potwierdzające prawo do dysponowania gruntami i budynkami związanymi z planowanymi inwestycjami wraz z wymaganymi decyzjami, uzgodnieniami, pozwoleniami administracyjnymi na wnioskowane zadania.
Kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego w Świętokrzyskim Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach wyjaśnia, co można kupić za przyznaną dotację.
Dotację można przeznaczyć między innymi na: zakładanie zielonych ekranów izolujących przed zanieczyszczeniami i hałasem, czyli żywopłoty czy drzewa, budowa ogólnodostępnych kompostowników, budowę, modernizację i zakup zbiorników na gromadzenie deszczówki i jej rozprowadzanie, zakup rębaków i budowa miejsc na gromadzenie zrębek służących do ściółkowania, zamianę pokrycia nieprzepuszczalnego na alejkach na nawierzchnię ażurową lub trawiastą, tworzenie ścieżek edukacyjnych i współpraca z instytucjami edukacyjnymi, zakładanie łąk kwietnych, inwestycje umożliwiające naturalną migrację ptaków i owadów, sporządzanie planów zagospodarowania ROD na podkładach geodezyjnych przewidujących tereny ogólne, ogródki jordanowskie, ścieżki edukacyjne.