Kwitnące bratki, prymulki i hiacynty to najbardziej aktualna wiosenna oferta gospodarstw ogrodniczych, przygotowana między innymi na 21 marca, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Mimo bardzo dużego wzrostu kosztów produkcji rośliny podrożały jedynie nieznacznie.
Wiosnę tradycyjnie rozpoczyna kwitnienie prymul, bratków, stokrotek i roślin cebulowych. W tym roku prawdopodobnie, szczególnie bratki, można już wysadzać na przydomowe rabaty.
Najlepszy termin na sadzenie bratków, które od wielu lat cenione są za odporność na kaprysy aury, długie kwitnienie i dobrze znoszą niewielkie przymrozki, to właśnie wczesna wiosna, czyli koniec marca i początek kwietnia. Sadzonki bratków można w tym czasie dostać w każdym sklepie ogrodniczym i dużych marketach. Można także samodzielnie uprawiać je z nasion. Koszt nasion bratków nie przekracza kilku złotych i podobnie jak sadzonki, można kupić je w każdym sklepie ogrodniczym czy w Internecie. Bratki to rośliny dwuletnie, co oznacza, że kwitną one przez dwa sezony.
Bratki można sadzić w pojedynczych doniczkach, w okazałych rabatach i skrzyniach balkonowych. Przed zasadzeniem bratków, dno donicy trzeba wyłożyć drenażem, który zabezpieczy system korzeniowy kwiatów. Bratki nie mają dużych wymagań glebowych. Aby zdrowo rosły, trzeba im zapewnić glebę o stałej wilgotności i obojętnym bądź lekko kwaśnym pH. Nie należy ich przelewać, ponieważ mogą obumrzeć. W lecie, w trakcie upałów należy podlewać ją częściej, poza sezonem, znacznie rzadziej.
Bratki nie lubią bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne i najlepiej rosną w lekko zacienionym miejscu.
Zwiastunem wiosny jest też prymulka, znana również jako pierwiosnek. Większość jej odmian zakwita już w marcu. Jest skromną i niewysoką rośliną o drobnych kwiatach. Ze względu na bogactwo odmian, których jest aż ponad 400, jej kwiaty mogą występować w wielu różnych kolorach. Najczęściej możemy spotkać białe, różowe, fioletowe, żółte, czerwone i błękitne. Uprawa i pielęgnacja prymulek nie jest zbyt skomplikowana. Mogą być one użyte do obsadzania różnych stanowisk.
To rośliny jednoroczne o długim okresie kwitnienia. Najwcześniejsze odmiany wypuszczają pąki już w marcu, a najpóźniejsze kwitną aż do końca sezonu wegetacyjnego.
Prymulki preferują cieniste lub półcieniste stanowiska, a w pełnym słońcu szybko obumierają. Najlepiej posadzić je pod większymi drzewami dającymi cień, a w domu nie ustawiać bezpośrednio na parapecie okiennym. Prymulki preferują gleby żyzne, ciężkie i gliniaste z dużą zawartością próchnicy.