Japońskie grusze doskonale radzą sobie w polskim klimacie. Owocują corocznie, są mrozoodporne, a co najważniejsze, nie atakują ich żadne szkodniki i choroby. Jakie odmiany najlepiej wybrać do uprawy w ogrodzie?
W kieleckich sklepach ogrodniczych są w sprzedaży grusze japońskie w odmianach: Saphira, Nijisseiki i Chojuro.
Odmiana Saphira
Grusza kolumnowa Saphira potrzebuje żyznej gleby o obojętnym odczynie i słonecznego, ciepłego, niepodmokniętego stanowiska. Tworzy długopędy skierowane równolegle do przewodnika i nie wymaga przycinania. Idealnie sprawdza się w uprawie na małych powierzchniach, gdzie chcemy zaoszczędzić miejsca. Można ją także uprawiać w donicy, więc doskonale sprawdzi się jako drzewo na balkon, które w okresie kwitnienia jest bardzo ozdobne.
Odmiana Saphira ma owoce zielonożółte soczyste o bardzo miękkim miąższu. Dojrzewają na początku października, po osiągnięciu dojrzałości stają się żółte. Nadają się do bezpośredniego spożycia, przechowywania oraz domowego przetwórstwa.
Grusza Nijisseiki
Odmiana Nijisseiki to drzewo o umiarkowanej sile wzrostu, tworzące dość gęstą koronę. Owocować zaczyna nawet w 2 roku po posadzeniu, ale zazwyczaj czeka się około 3 lata. Rodzi bardzo dobre owoce w kształcie jabłka, dojrzewające pod koniec września. Odmiana ta ma dużą odporność na parcha gruszy i jest bardzo wartościowym nabytkiem do przydomowego sadu. Zapylanie krzyżowe zwiększa plon, który jednak trzeba przy zbyt dużym zagęszczeniu przerzedzać w fazie zawiązków.
Jej owoce osiągają niewielkie rozmiary. Kształt mają kulisty albo lekko spłaszczony. Skórkę gładką, bez rdzawego nalotu, żółtą z zielonym odcieniem. Miąższ jest w środku biały i chrupiący, zaliczany do najlepszych w smaku z odmian grusz azjatyckich. Owoce można przechowywać bardzo długo, nawet do 5 miesięcy po zerwaniu.
Grusza Nijisseiki wymaga miejsca słonecznego i ciepłego, ale zarazem osłoniętego od wiatru. Nie jest tak wrażliwa na mrozy jak brzoskwinia, ale owoce z okazów rosnących w pełnym słońcu są smaczne i aromatyczne. Wymaga odpowiedniego przycinania, aby korona nie była zbyt zagęszczona. Grusza powinna zajmować w ogrodzie miejsce jasne, słoneczne, osłonięte od wiatru.
Grusza Chojuro
Grusza japońska Chojuro to bardzo stara odmiana gruszy znaleziona w XIX wieku jako siewka gruszy chińskiej w Kawasaki w Japonii. Odmiana jest rozpowszechniona na całym świecie. Drzewo ma silny wzrost i rozłożystą koroną często zagęszczającą się. Pędy rosną cienkie lekko błyszczące o jasnobrązowym i delikatnie czerwonawym przebarwieniu. Owoce rosną na krótkopędach oraz na długopędach. Zapylenie krzyżowe z innymi odmianami gwarantuje bardzo obfite owocowanie.
Owoce rosną średnie o kształcie kulistym albo lekko spłaszczonym. Skórka w dotyku jest szorstka, bez nalotu woskowego, sucha i cienka, ale też mocna. W trakcie dojrzewania zmienia się też jej kolor z zielono-brązowego na brązowy. Miąższ ma żółtawy, słodki w smaku i dość twardy, średnio soczysty, ale za to nadrabia aromatem.
To zdecydowanie gatunek ciepłolubny, preferuje stanowiska suche i słoneczne, ale osłonięte od wiatru. Gleba powinna być przepuszczalna, żyzna o lekko kwaśnym pH. Nie może być podmokła ani utrzymująca długo wodę. Bezpiecznie jest sadzić grusze na południowo-zachodnim stoku.