Buk zwyczajny ma wiele cennych właściwości, można jeść jego liście i owoce, które pomogą w dolegliwościach żołądka. Orzeszki buka możemy zbierać właśnie jesienią.
Jak mówi ziołoznawca Justyna Pargieła, buk zwyczajny w Polsce występuje głównie w województwie świętokrzyskim i na południu kraju. Jego pień pokryty jest korą z charakterystycznymi wzorami przypominającymi kształtem oczy. Ten wzór powstaje na pniu w wyniku utraty małych gałązek w czasie wzrostu drzewa.
Najcenniejszym surowcem w przypadku tej rośliny są orzechy.
– Orzeszki bukowe, tzw. bukwy, od dawna były zbierane, suszone lub prażone. Orzeszków nie jadano świeżych, ponieważ zawierają śladowe ilości substancji halucynogennych, które mogą ludziom zaszkodzić. Z bukiew wyciskano olej, który wykorzystywano w lampach do oświetlanie izb w czasie długich jesiennych i zimowych wieczorów.
Zdaniem ziołoznawcy, buk pomaga uniknąć problemów z układem pokarmowym, gdyż wpływa na uregulowanie trawienia oraz poprawia pracę jelit.
Niektórzy stosują również preparaty z buka (przede wszystkim z jego kory) w celach oczyszczających oraz jako środek przeciwpasożytniczny.
Swoje odkażające, przeciwzapalne, moczopędne, przeciwbólowe i oczyszczające właściwości zawdzięcza składnikom, takim jak: garbniki, alkaloidy, saponiny, związki fenolowe, kwasy, sole mineralne.
To właśnie dzięki nim preparaty przygotowane na bazie buka świetnie sprawdzają się przede wszystkim w przypadku stanów zapalnych układu moczowego.