Skrzyp to popularne na łąkach ziele, które zawiera wiele zalet cennych dla organizmu. Jak je wykorzystać?
Skrzyp bardzo pomaga w zapobieganiu kamicy nerkowej. Jak przygotować napar, a jak półkąpiel?
Jak mówi Krzysztof Kaczor, inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Radoszyce, występuje wiele odmian skrzypu, ale najlepszymi dla zdrowia są skrzyp polny i skrzyp olbrzymi.
– Skrzyp olbrzymi rośnie w dużych kępach dorastających nawet do metra tuż przy lasach. Najczęściej krzaki mają 60 centymetrów wysokości. Skrzyp olbrzymi nadaje się do użytku zewnętrznego, tzw. półkąpieli. Korzysta się z niej siedząc w wannie, w wodzie, do której wkładamy skrzyp, zanurzonym powyżej pasa – mówi Krzysztof Kaczor.
– Po wyjściu z kąpieli nie należy się wycierać, lecz zawinąć w szlafrok i położyć na godzinę – zaleca leśnik.
Jak dodaje, skrzyp olbrzymi pomaga w usuwaniu piasku z nerek i zapobiega kamicy. Z kolei skrzyp polny, który jest niewielką 20-30-centymetrową rośliną stosowany jest do przygotowania naparu.
– Należy skrzyp dokładnie pokroić, a następnie gotować na wolnym ogniu w proporcji 1 łyżeczka na szklankę wody. Napar również oczyszcza nerki z piasku – mówi leśnik.
Mimo licznych korzyści wynikających ze stosowania skrzypu polnego, po produkty zawierające go nie powinny sięgać osoby z zaburzeniami pracy serca oraz cierpiące na kłębuszkowe zapalenie nerek. Ostrożność przy przyjmowaniu preparatów ze skrzypem powinny też zachować kobiety w ciąży i karmiące piersią.