Ser podpuszczkowy z Serowarni Pakuły w powiecie koneckim to jeden z produktów nominowanych w tym roku do ogólnopolskiej nagrody Perła 2022. Gdzie powstaje i czemu zawdzięcza swój wyjątkowy smak?
Aneta i Jan Królowie z Pakuł postawili na produkcję mleka i z roku na rok zwiększają pogłowie zwierząt. Obecnie w ich gospodarstwie jest 37 dorosłych krów i 20 sztuk młodych. Specjalizują się w produkcji serów i wciąż rozwijają asortyment.
– Zdecydowaliśmy się na produkcję serów, ponieważ w naszej rodzinie kobiety od pokoleń robiły sery, które wszystkim smakowały. Zaczęliśmy więc uczyć się, eksperymentować – mówi Jan Król.
Za namową specjalistów ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach rolnicy wzięli udział w szkoleniu, gdzie poznali tajniki wyrobu serów podpuszczkowych.
– Dzisiaj śmiało mogę powiedzieć, nasze sery są wyjątkowo udane i doceniane przez konsumentów – mówi Jan Król.
Zdaniem rolnika, tajemnica smaku serów z Serowarni Pakuły tkwi w mleku pochodzącym od krów hodowanych we własnym gospodarstwie.
– Nasze krowy dają bardzo smaczne mleko, ponieważ są wypasane na pastwiskach, na górnych łąkach. Część mleka oddajemy do skupu, część przerabiamy na sery w wielu smakach. Sery podpuszczkowe powstają z mleka nie pasteryzowanego. Ich produkcją zajmuje się głównie moja małżonka, która dobrze zna tę technologię i można powiedzieć, że ma złote ręce – mówi Jan Król.
Mleko po udoju przelewane jest do beczek, przewożone do kotła, gdzie dodawana jest podpuszczka oraz następuje podgrzewanie.
– Odlewamy serwatkę, odsączamy na sitach i na 12 godzin wkładamy do solanki. Wcześniej decydujemy, czy ser ma być czysty, czy z dodatkami. Te dodatki to na przykład czosnek niedźwiedzi, czarnuszka suszone pomidory, kozieradka, bazylia. Na życzenie klienta do serów mogą być dodane, na przykład, pokrzywa czy chili. Naszym produktem, który niedawno wprowadziliśmy do oferty są sery serwatkowe, zwane serami ricotta. To sery produkowany wyłącznie z serwatki – informuje Jan Król.
Ser jest gotowy po 20 godzinach. Część produktów poddawanych jest wędzeniu.