Polskie szparagi bezpośrednio od producenta można kupić w gminie Końskie. Właśnie zaczyna się sezon na te warzywa.
Antoni Czabator po raz pierwszy posadził szparagi w ubiegłym roku, ale jak mówi, doświadczenie w ich uprawie zdobywał wiele lat za granicą. W Gatnikach, na swojej plantacji nie używa środków ochrony roślin, a jedynie naturalny nawóz i ręcznie plewi chwasty.
– Nie używam chemii. Na te dwa kawałki ziemi dałem 30 ton obornika od lokalnych rolników i to najlepiej na szparagi działa – zapewnia.
Rolnik informuje, że szparagi zielone różnią się od białych sposobem uprawy, a nie odmianą. – Szparag zielony i biały to jedna odmiana. Szparag zielony hoduje się równo z ziemią, a do szparagów białych usypuje się półmetrowe kopczyki i one rosną w kopcach. Ciekawostką jest to, że jak jest słonecznie, szparag może urosnąć nawet trzy centymetry na godzinę. Jak dodaje rolnik, białe szparagi są mniej popularne, ponieważ przed przyrządzeniem należy je obrać z zewnętrznej skórki.
Warzywa zbiera się trzy razy dziennie. Sezon trwa do końca czerwca. Szparagi można zbierać przez 15 lat od zasadzenia rośliny. Pęczek o wadze pół kilograma kosztuje ok. 10 złotych.