Optymalnym terminem siewu cebuli jest pierwsza połowa kwietnia, dlatego też przed tym terminem należałoby zdążyć z wszelkimi zabiegami uprawowymi. Specjaliści nie zalecają się jednak siewu przed 20 marca ani po 5 maja.
– Dobrym przedplonem dla cebuli z siewu jest fasola, groch, pomidor, marchew, rośliny dyniowate i kapustne oraz mieszanki roślin motylkowych i zboża. Najlepiej jest, gdy rośliny te uprawiane są na zbiór wczesny, ponieważ jest jeszcze czas na zabiegi uprawowe jesienią. Do takich zabiegów zaliczyć można zwalczanie chwastów, wapnowanie czy nawożenie organiczne – wyjaśnia Małgorzata Miłek ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Bardzo ważnym czynnikiem przy uprawie cebuli z siewu jest wybór stanowiska.
– Cebula najlepiej rośnie na glebach średnio zwięzłych, próchnicznych i wcześnie nagrzewających się wiosną. Gleba pod uprawę powinna być jesienią nawożona obornikiem, nawozami zielonymi, ewentualnie słomą przyorana po zbiorze zbóż. Cebula ma dość duże wymagania co do pH gleby, które powinno mieścić się w przedziale 5,5-6. Poniżej i powyżej tych wartości cebula narażona jest na zaburzenia wzrostu i rozwoju, co skutkuje mniejszym plonem. Dlatego powinniśmy zwracać szczególną uwagę na wapnowanie gleby latem lub jesienią w roku poprzedzającym uprawę cebuli – informuje Małgorzata Miłek.
Kolejnym, bardzo ważnym czynnikiem przy uprawie cebuli jest zmianowanie. Cebuli nie należy uprawiać na tym samym miejscu częściej niż co 3-4 lata. W przeciwnym wypadku dochodzi do nagromadzenia się w glebie szkodliwych patogenów (zwłaszcza takich jak biała zgnilizna cebuli i głownia cebuli) oraz nicieni (np. niszczyk zjadliwy, który jest bardzo trudny do zwalczania).
– Przed siewem cebuli gleba powinna być zabronowana broną lekką, w celu wyrównania i ograniczenia parowania. Pamiętać należy również o nawożeniu mineralnym, które wykonujemy na podstawie chemicznej analizy gleby. Orientacyjną dawkę ustalamy na podstawie żyzności gleby, na której zamierzamy uprawiać cebulę (80 kg N/ha w przypadku gdy było wykonane nawożenie organiczne jesienią w pierwszym roku poprzedzającym uprawę). Dawkę azotu dzielimy na dwie części, gdzie pierwszą dajemy przed siewem, a drugą pogłównie w fazie trzech liści cebuli. Dawki fosforu i potasu również ustalamy na podstawie chemicznej analizy gleby. Orientacyjne dawki tych pierwiastków to około: 100-150 kg P2O5/ha i 150-200 kg K2O/ha. Nawozy fosforowe i potasowe wymagają przemieszania ich z glebą na głębokość około 10-15 cm. Do siewu należy używać nasion o bardzo wysokiej zdolności kiełkowania, zaprawianych lub samodzielnie zaprawić na sucho lub na mokro. Poleca się siać nasiona w systemie pasowo-rzędowym z czterema lub pięcioma rzędami w pasie. Głębokość siewu uzależniona jest od gleby – na glebach lżejszych 2,5-3,5 cm, a na glebach cięższych 2-2,5 cm. Normy wysiewu nasion zależą od sposobu uprawy – tłumaczy Małgorzata Miłek.