W województwie świętokrzyskim monitoring przebiegu prac w rolnictwie został już całkowicie zakończony. Jak Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach ocenia obecny sezon wegetacyjny?
– Po zebraniu i oszacowaniu plonów można przypuszczać, że wystąpienie wiosennych przymrozków oraz zbyt mało opadów w maju spowodowało niewielki spadek plonów zbóż jarych i rzepaku ozimego w zależności od położenia upraw. Wpłynęło to również na obniżenie masy tysiąca nasion. Po wstępnych badaniach pszenic jakościowych widać obniżenie takich parametrów ziarna, jak białko i gluten, co mogło być spowodowane zmniejszonym nawożeniem azotowym oraz przebiegiem pogody, w którym decydującym czynnikiem był niedobór opadów – wyjaśnia Agnieszka Pietrzak, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Jak wynika z analizy tegorocznego sezonu wegetacyjnego, ze względu na przyśpieszony okres wegetacji żniwa rozpoczęły się o około 2-3 tygodnie wcześniej niż zwykle.
– Przebiegały sprawnie, ale w niektórych gminach wystąpiły niekorzystne zjawiska atmosferyczne, jak ulewne deszcze z gradobiciem i silnym wiatrem, które przerywały żniwa. Wystąpiły one w powiatach: jędrzejowskim, włoszczowskim, sandomierskim, kieleckim oraz starachowickim i spowodowały zniszczenie dużej części upraw, a także budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz lasów. W powiecie sandomierskim wystąpiły również wiosenne przymrozki, które poważnie uszkodziły plantację sadów – mówi dyrektor Agnieszka Pietrzak.
Jakość zbieranych zbóż oraz rzepaku była w tym sezonie różna, w zależności od położenia uprawy i zastosowanej technologii uprawy.
W większości powiatów jakość ziarna w przypadku rzepaku ozimego była średnia – drobne nasiona, ale zaolejenie w granicach od 40 do 45. W niektórych powiatach plantacje rzepaku były nierówne i plony były niższe (przeważnie 3t/ha), co mogło być związane z wystąpieniem anomalii pogodowych w okresie wiosennym, charakteryzujących się wczesną wegetacją i późniejszymi przymrozkami.
Jakość ziarna zbóż ozimych oceniono od średniej do dobrej, w zależności od odmiany i agrotechniki.
Plony jęczmienia ozimego są porównywalne z latami ubiegłymi.
Jakość zbóż jarych jest średnia ze względu na niewykształcone w pełni ziarno.
Jakość zbieranego ziarna kukurydzy jest dobra, ziarno jest dość drobne, ale wyrównane. Wilgotność zaczynała się już od 20 procent i nie przekraczała 30 procent, pomimo wczesnego zbioru. Plony oraz powierzchnia zbioru kukurydzy są na poziomie z ubiegłego roku.