Pomaga, organizuje i lideruje wiejskiej społeczności – sołtys na naszej wsi odgrywa ważną rolę. Funkcję tę pełnią ludzie cieszący się ogromnym zaufaniem lokalnej społeczności.
Marzec to miesiąc, w którym na pierwszym planie są sołtysi. W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się specjalna konferencja pod nazwą „Sołtysi liderami lokalnej społeczności”, organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Uhonorowano w ten sposób rolę sołtysów w kształtowaniu i rozwijaniu lokalnych społeczności.
Sołtysi to osoby, które są najbliżej mieszkańców w najmniejszych miejscowościach. Pomagają rozwiązywać problemy.
– Rzeczywiście, nasza rola jest dla wielu osób wręcz nieoceniona. Pomagamy w rozwiązywaniu problemów, informujemy o wielu sprawach i przepisach, organizujemy przedsięwzięcia. Trudno polską wieś wyobrazić sobie bez sołtysa – mówi Danuta Skrzeczyna – sołtys sołectwa Sieradowice w gminie Bodzentyn, w powiecie kieleckim.
Pełni ona swoją funkcję pierwszą kadencję i jak mówi, zadań dla sołtysa jest wiele, dlatego sołtysowi potrzeba dużo energii.
– Sołtysowanie jest pracą społeczną, bardzo wymagającą, więc nie wszędzie znajdują się chętni do pełnienia takiej funkcji. Pracę sołtysa wspomaga Rada Sołecka. Kadencja trwa cztery lata. Dawniej zarządzaniem wsi zajmowali się głównie mężczyźni, ale to się cały czas zmienia i coraz więcej kobiet dobrze odnajduje się w tej funkcji. Kandydat na sołtysa musi mieć ukończone 18 lat, a dieta wynosi kilkaset złotych miesięcznie – mówi Danuta Skrzeczyna.
W Polsce sołtysów jest ponad 40 tysięcy, w województwie świętokrzyskim ich liczba sięga ponad 2200.
Sołtysi, którzy pełnili funkcję przez co najmniej dwie kadencje, nie mniej niż przez 8 lat i osiągnęli wiek emerytalny mogą obecnie wnioskować o przyznanie dodatku do emerytury. Wysokość świadczenia wynosi 300 złotych miesięcznie, ustawa zakłada coroczną waloryzację świadczenia od 1 marca. W tym roku 1 marca 2024 roku po waloryzacji wysokość dodatku wzrosła o 36,36 złotych.