Rozpoczął się zbiór sorgo – bezglutenowego zboża, którego uprawa zawitała już do Świętokrzyskiego. Od kilku lat tę roślinę uprawną spotkać można m.in. w powiecie opatowskim. Zboże to ma szerokie zastosowanie w rolnictwie ze względu na swoje właściwości. Jego zbiór przeprowadza się we wrześniu i na początku października.
Powierzchnię uprawy sorgo w Polsce szacuje się na ok. 200 ha. Od kilku lat coraz częściej można spotkać tę roślinę na terenie województwa świętokrzyskiego, m.in. w Ożarowie powiecie opatowskim.
Sorgo to roślin pochodząca z Afryki, która wykorzystywana jest najczęściej do produkcji mąki, chleba, makaronów, a nawet syropów. Poza charakterystycznym smakiem ceni się je za prozdrowotne właściwości, dostarcza bowiem sporą porcję wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu oraz błonnika.
Sorgo jest zbożem konsumpcyjnym. Ziarno oraz całe rośliny mogą być zagospodarowane na paszę do bezpośredniego skarmiania na pastwisku lub jako zielonka dla zwierząt. Stosuje się je jako dodatek energetyczny do pasz treściwych oraz jako pokarm dla ptactwa ozdobnego. Sorgo może być również przetwarzane na kiszonki lub suszone.
Sorgo jest również cennym surowcem przemysłowym, zwłaszcza biotechnologicznym. Może być wykorzystane do produkcji bioetanolu lub biogazu. Słoma sorgo lub wytłoki po tłoczeniu soku mogą być zagospodarowane jako paliwo stałe, służyć do produkcji pelletu lub biowęgla. Sorgo można wykorzystać w ogrodnictwie jako gatunek okrywowy czy ograniczający występowanie niektórych szkodników.
To zboże jest gatunkiem przystosowanym do suchych warunków. Dzięki silnie rozwiniętemu systemowi korzeniowemu, może pobierać wodę nawet z głębokości 1,5 m. Jest odporne na bardzo wysokie temperatury do +35 ºC. W jego liściach występują komórki motoryczne powodujące ich zwijanie i zmniejszanie powierzchni asymilacyjnej podczas braku wody.