Nowością na polach upraw demonstracyjnych w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego jest sorgo. To roślina na coraz częściej występujące u nas susze.
– Obecnie na naszych polach sorgo jest w pierwszej fazie wzrostu. Jest podobne do kukurydzy, jednak później nie wykształca kolby, lecz wiechę, na której są nasiona. Wiechy sorgo zbiera się podobnie, jak wiechy owsa – mówi Piotr Witczak, kierownik działu technologii produkcji rolniczej i doświadczalnictwa w ŚODR.
Dlaczego sorgo budzi zainteresowanie rolników?
– Ponieważ ta roślina, pochodząca z Afryki, jest odporna na suszę, czyli do wydania plonu wymaga mniejszej ilości wody. Oprócz odporności na suszę, ważną zaletą sorga jest to, że jego mąka nie zawiera glutenu i tym samym wpisuje się w potrzeby wielu konsumentów – dodaje Piotr Witczak.
Sorgo to także znakomita pasza dla zwierząt. Sorgo lubią przede wszystkim ptaki, ptaki ozdobne, to także bardzo wartościowa pasza dla drobiu i innych zwierząt. W naszych warunkach na dobrych glebach, przy dobrej agrotechnice, można uzyskać plon w wysokości do 10 ton z hektara, czyli jest to plon porównywalny z pszenicą. Plonowanie jest więc kolejnym atutem sorgo. Warto dodać, że jest to roślina jara, dlatego w sytuacji, kiedy nie wiemy, co zasiać wiosną ze względu na niepewną pogodę i wrażliwość zbóż sianych wiosną na przymrozki czy susze, sorgo można wysiać dopiero po 10 maja i mimo ewentualnych okresów suszy poradzi sobie ono z wegetacją.
– Myślę, że sorgo na naszych polach z czasem zagości i będzie stanowiło dosyć dużą powierzchnię uprawy – mówi Piotr Witczak.
Sorgo najlepiej uprawiać na glebach lekkich, lecz dość żyznych. Klasy 4B wzwyż, pH gleby powinno wynosić minimum 5,5. Pamiętać trzeba jednak, że sorgo jest bardzo wrażliwe na niskie temperatury i nawet najmniejszy przymrozek może spowodować brak wschodów, albo po wschodach mogą rośliny przemarznąć.
– Dlatego można je siać dopiero po 10 maja, gdy temperatura gleby na głębokości 10 centymetrów wynosi około 12 stopni Celsjusza. Norma wysiewu wynosi około 300 tysięcy roślin na hektar. W uprawie sorga należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej odmiany – wyjaśnia ekspert.
Jak informuje Piotr Witczak, okres wegetacji sorga wynosi około 110-120 dni.
– Ważnym czynnikiem zbioru jest dojrzałość wiechy oraz wilgotność ziarna, która powinna wynosić poniżej 20 procent, jednak ze względu na pogodę nie zawsze jesteśmy w stanie to uzyskać. Do zbioru sorga służy zwykły kombajn zbożowy, a ustawienia są bardzo podobne, jak do omłotu pszenicy – mówi ekspert.
Jeśli chodzi o nawożenie, to w zasadzie wymagania pokarmowe ma sorgo bardzo podobne do kukurydzy. Bardzo dobrze wykorzystuje nawożenie nawozami naturalnymi – obornikiem czy gnojowicą, ale często jest to za mało i należy uzupełnić w glebie azot do wysokości około 150 kg na hektar, fosfor do 70 kg, potas do około 150 kg na hektar.