Żurawina błotna w smaku jest bardzo kwaśna, dlatego najlepiej spożywać ją po przetworzeniu. Występuje w borach bagiennych i na torfowiskach. Jest całkowicie jadalna, a jej owoce, oprócz zastosowania w kuchni, są także wykorzystywane w ziołolecznictwie. Warto wybrać się po nią do lasu.
W Polsce najbardziej znane są dwa gatunki żurawiny: żurawina błotna i wielkoowocowa. Obydwa występują w naszym kraju, ale to żurawina błotna jest gatunkiem rodzimym. Ta druga pochodzi z Ameryki Północnej i jest rośliną uprawną. Jeśli zatem wybieramy się do lasu na zbiór żurawiny, do domu przyniesiemy żurawinę błotną o bardzo podobnych właściwościach do żurawiny wielkoowocowej, jednak o znacznie mniejszych owocach.
Jej owoce szczególnie zalecane są w zakażeniach układu moczowego. Żurawina jest również skuteczna w przypadku przeziębień, z powodu dużej zawartości witaminy C.
Sos żurawinowy
Składniki: 1 kg żurawiny błotnej, cukier (proporcje według uznania).
Przyprawy: goździki, anyż, cynamon, gałka muszkatołowa, zmielony czarny pieprz, zmielony imbir.
Sposób przygotowania: Świeżą żurawinę zalewamy wodą mniej więcej do połowy, gotujemy. Kiedy popęka i puści sok, słodzimy i gotujemy dalej. Dodajemy przyprawy. Ilość cukru oraz czas gotowania dostosowujemy do tego, jakiej gęstości sos chcemy uzyskać – przy dłuższym gotowaniu sos będzie bardziej gęsty. Gorący sos przekładamy do słoików, zakręcamy i odwracamy do góry dnem do ostygnięcia. Sos można przygotować także z mrożonej żurawiny.
Przepis podała: Danuta Bartosz-Czuba (archiwum Lasów Państwowych).