Pod hasłem „Dzień Soi” siódmego września w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian COBORU w Słupi Jędrzejowskiej zorganizowano seminarium i warsztaty polowe.
Warsztaty na polu doświadczalnym obejmowały szczegółowe zagadnienia agrotechniki soi. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Stacji, którzy prezentowali doświadczenia i omawiali elementy agrotechniki. W seminarium wzięli udział także doradcy rolniczy ŚODR Modliszewice i rolnicy uprawiający soję. Pracownicy firmy SAATBAU omówili zasady siewu, przygotowanie nasion do siewu, elementy ochrony soi.
Doświadczenia z soją w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian prowadzono w sposób wzorowy. Rośliny soi miały zawiązane strąki, można było określić potencjał plonowania poszczególnych odmian. Po zbiorze soi wyniki doświadczeń będą udostępnione rolnikom na stronie internetowej COBORU oraz w postaci broszur i innych publikacji.
Kilka lat temu Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej ogłosił Inicjatywę Białkową, której celem było zwiększenie liczby doświadczeń z roślinami białkowymi. Po przeprowadzeniu doświadczeń i na podstawie uzyskanych wyników tworzone są listy odmian zalecanych do uprawy dla roślin bobowatych. W trakcie realizacji doświadczeń związanych z tematem odbywają się seminaria, warsztaty polowe, przygotowuje się materiały, publikacje, broszury, gdzie przedstawione są wyniki, charakterystyki uprawianych odmian.
Zwiększenie uprawianej powierzchni soi przyczyniłoby się do zwiększenia ilości pasz białkowych, których mamy wciąż za mało.
Krzysztof Domagała