W okresie przed świętami Bożego Narodzenia, w którym sprzedawane są na targu i stoiskach ulicznych karpie, warto przypomnieć przepisy prawa, które obligują ludzi do minimalizowania cierpienia zadawanego zwierzętom i traktowania ich w humanitarny sposób.
Główny Lekarz Weterynarii przypomina o przepisach dotyczących sprzedaży detalicznej karpi i zaleca, aby sprzedaż ryb odbywała się wyłącznie po uprzednim ich uśmierceniu.
Zgodnie z EFSA, czyli Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności obowiązujące przepisy jasno określają, że uśmiercanie ryb powinno odbywać się w sposób humanitarny, uwzględniający specyfikę tych zwierząt. Do humanitarnych metod ogłuszenia ryb należą metody mechaniczna i elektryczna.
Powinno się ono odbywać w miejscu osłoniętym lub wydzielonym tak, aby uniknąć udziału i obecności osób postronnych. Zabronione jest uśmiercanie ryb w obecności dzieci.
Przepisy dotyczące personelu jasno określają, że sprzedawcy muszą mieć ukończone 18 lat oraz doświadczenie przy hodowli i chowie ryb albo odbyte szkolenie z zakresu dobrostanu, ogłuszania i uśmiercania ryb.
Jakie są zalecenia dotyczące warunków przetrzymywania żywych ryb?
Powinny być one przechowywane w następujących warunkach:
- w basenach – szczelnych, o gładkich ścianach i gładko zakończonych krawędziach;
- woda, w której przechowywane są zwierzęta musi być czysta, natlenowana lub napowietrzana; wymiana 1/3 objętości wody basenu co 12 godzin;
- zagęszczenie – maksymalne zagęszczenie przy stosowaniu natlenowania wody 1 kg masy ryby na l wody;
- optymalna temperatura wody musi wynosić 4-6 ºC, maksymalnie 10 ºC;
- ryby, które posiadają rany i inne uszkodzenia ciała powinny być uśmiercane niezwłocznie po przybyciu do sklepu.
Jak mówią przepisy, w przypadku braku możliwości uboju karpia przed sprzedażą opakowanie stosowane do przenoszenia ze sklepu żywych ryb przez konsumenta powinno zawierać wodę. Podstawowe znaczenie ma zapewnienie rybie możliwości przyjęcia naturalnej pozycji, dlatego kluczowym jest rozmiar opakowania, tak aby ryba nie znajdowała się w nienaturalnej pozycji lub nie była wygięta bez możliwości zmiany pozycji – dotyczy to w szczególności pojemników o sztywnych ścianach, chociaż także ma znaczenie w przypadku foliowych toreb; z uwagi na brak możliwości stałego napowietrzania ilość wody w opakowaniu powinna być co najmniej w stosunku 1:2 masy karpia do objętości wody.
Zaleca się, aby:
- czas przenoszenia żywej ryby z miejsca zakupu do domu był jak najkrótszy,
- opakowania indywidualnie używane przez klienta w celu przenoszenia ryby żywej spełniały zalecane wymagania.