W sandomierskim Nadbrzeziu w najbliższą sobotę, 29 lipca, można będzie zobaczyć rekonstrukcję tradycyjnych, staropolskich żniw. Dawniej ten teren był intensywnie wykorzystywany rolniczo, do dzisiaj pozostały tam ślady tej działalności w postaci uprawy zbóż czy sadów.
Jak poinformowała Celina Chmiel, przewodnicząca Stowarzyszenia „Razem dla Nadbrzezia”, widowisko rozpocznie się od przyjazdu żniwiarzy na pole furmanką zaprzężoną w konie. Żniwiarze w tradycyjnych strojach, czyli w lnianych, białych ubraniach, będą kosić zboże za pomocą sierpów i kos. W trakcie żniw będzie przerwa na tradycyjny posiłek. Żniwiarze jeść będą chleb ze smalcem oraz z serem białym wymieszanym z masłem – potrawami na gorące dni. Napojami dla żniwiarzy będzie tradycyjnie zsiadłe mleko albo kawa zbożowa.
Wojciech Chmiel jeden z rekonstruktorów staropolskich żniw powiedział, że w tym roku pokaz wzbogacony zostanie o prezentację ostrzenia kosy, czyli tzw. klepanie jej, co było trudną sztuką. Chętni będą mogli nauczyć się używania cepów.
W tym roku staropolskie żniwa w Nadbrzeziu połączone będą z 85. rocznicą przyłączenia prawobrzeżnej części Sandomierza do granic miasta. Początek pokazu o godzinie 15 na końcu ulicy Powiślnej.