Autonomiczne maszyny, czyli roboty rolnicze, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Według raportów amerykańskich analityków rynku branży rolniczej, zapotrzebowanie na agroboty wciąż będzie rosło, a w 2028 roku ich wartość na rynku globalnym ma przekroczyć 40 miliardów dolarów.
Z roku na rok rozwiązań wyręczających rolnika w pracach i poprawiających efektywność robót przybywa, coraz większy nacisk gospodarze kładą na rolnictwo precyzyjne.
Zainteresowanie zwiedzających wystawą techniki rolniczej w Targach Kielce wzbudzał Robotti duńskiej firmy Agrointelli, czyli robot przystosowany do pracy zdalnej i autonomicznej, współpracujący z różnymi modułami, takimi jak: pielnik, brona, siewnik, rozsiewacz, a nawet opryskiwacz.
Uwagę przyciągał również nieduży Naio OZ, przeznaczony do bronowania, pielenia, wykonywania bruzd, siania i sadzenia oraz odchwaszczania.
Hodowcy przyglądali się modelowi EM Lizard firmy Euromilk do automatycznego podgarniania paszy.
Wartość globalnego rynku robotów rolniczych w 2023 roku szacowana jest na 13,5 miliarda dolarów – podaje raport amerykańskiej firmy konsultingowej MarketsandMarkets. Według tych analiz, wartość będzie rosła w najbliższych latach, a w 2028 roku może przekroczyć nawet 40 miliardów dolarów.
Prognoza obejmuje bezzałogowe statki powietrzne, roboty udojowe, traktory autonomiczne, zautomatyzowane systemy odbioru, maszyny do prac w polach.
Największą zaletą robotów rolniczych jest możliwość nieustannego i efektywnego wykonywania prac, co redukuje potrzebę pracy ręcznej. Mogą działać 24 godziny przez siedem dni w tygodniu, znacząco zwiększając wydajność. Roboty mogą stosować nawozy, pestycydy oraz wodę z precyzją, zapewniając optymalne wykorzystanie zasobów i redukując wpływ na środowisko.
W oparciu o zebrane dane na temat zdrowia gleby, wzrostu roślin i inwazji szkodników, rolnikom łatwiej podjąć decyzję wpływającą na jakość plonu i upraw. Roboty mogą zastępować gospodarza w pracach przy obsłudze zwierząt. Jak czytamy w raporcie MarketsandMarkets, do 2025 roku około 50 proc. wszystkich stad w Europie będzie dojone przez roboty.