101,4 MHz | 90,4 Kielce | 100,00 MHz Włoszczowa DAB+ M10D 215,072 MHz
Napisz do nas
Zadzwoń do studia 41 200 20 20
Zoom na wieś
niedziela, 26 marca, 2023
  • AKTUALNOŚCI
  • KALENDARZ
  • LEKSYKON
  • KULINARIA
  • KOMUNIKATY
  • NOTOWANIA CENOWE
  • KONTAKT
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Zoom na wieś
  • AKTUALNOŚCI
  • KALENDARZ
  • LEKSYKON
  • KULINARIA
  • KOMUNIKATY
  • NOTOWANIA CENOWE
  • KONTAKT
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Zoom na wieś
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna AKTUALNOŚCI

Stosowanie komunalnych osadów ściekowych w rolnictwie – szansa czy zagrożenie?

Katarzyna Sowa-Cichecka, dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach / Fot. Marzena Smoręda – Radio Kielce

Katarzyna Sowa-Cichecka, dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach / Fot. Marzena Smoręda – Radio Kielce

Komunalne osady ściekowe to pochodzące z oczyszczalni ścieków osady z komór fermentacyjnych oraz innych instalacji służących do oczyszczania ścieków komunalnych, a także pozostałe ścieki o składzie zbliżonym do ścieków komunalnych. Ustabilizowane są doskonałą alternatywą dla nawozów organiczno-mineralnych, ponieważ są zasobne w azot, fosfor, potas, wapń, mikroelementy oraz materię organiczną, co przy deficycie nawozów naturalnych oraz wysokiej cenie nawozów mineralnych jest szansą w rolnictwie dla wzbogacenia gleb w składniki nawozowe.

– Ilość i skład osadów jest ściśle uzależniona od ilości, składu oraz sposobu i stopnia oczyszczania ścieków i wynosi zaledwie ok. 1-3 proc. objętości przepływających ścieków, a biorąc pod uwagę wzrost ilości oczyszczalni ścieków w Polsce na przestrzeni ostatnich lat (w latach 2000-2021 liczba oczyszczalni ścieków komunalnych wzrosła z 2417 w 2000 r. do 3276 w 2021 r., tj. wzrost o ok. 36 proc.), problem zagospodarowania coraz większej ilości osadów ściekowych, zgodnie z przepisami prawa choć dotyczy bezpośrednio ich wytwórców, ma charakter ogólnokrajowy, gdyż ujęty jest w planach gospodarki odpadami, opracowywanych na wszystkich szczeblach administracji, tj. krajowym, wojewódzkim, powiatowym oraz gminnym – mówi Katarzyna Sowa-Cichecka, dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego  w 2021 r. w oczyszczalniach ścieków przemysłowych i komunalnych wytworzono 1025,8 tys. ton suchej masy osadów ściekowych, tj. o 3,7 proc. więcej niż w roku poprzednim, a także odnotowano wzrost ilości osadów ściekowych wykorzystywanych w rolnictwie o 9,1 proc. oraz spadek ilości osadów stosowanych do upraw roślin przeznaczonych do produkcji kompostu o 24,3 proc. (nadal największą ilości wytworzonych osadów ściekowych przekształca się termicznie w spalarniach).

W kraju największy odsetek ludności korzystającej z oczyszczalni ścieków odnotowano w 2021 r. w województwach pomorskim i zachodniopomorskim (84 proc.), a najmniejszy w lubelskim (58 proc.) i świętokrzyskim (67 proc.). Dla Polski ten wskaźnik w 2021 r. wyniósł 75 proc., co w odniesieniu do krajów Unii Europejskiej plasuje nas wg danych Eurostatu na odległej pozycji w odniesieniu do takich krajów, jak: Austria, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, gdzie wynosi, co najmniej 95 proc.

– W celu zniwelowania tych różnic trzeba kontynuować rozbudowę sieci kanalizacyjnych oraz oczyszczalni ścieków, gdyż nadal w naszym kraju i w województwie świętokrzyskim, odnotowuje się znaczny deficyt instalacji kanalizacyjnych w odniesieniu do istniejących instalacji wodociągowych. Optymalnym rozwiązaniem jest, aby równolegle z budową sieci wodociągowych realizowana była budowa sieci kanalizacyjnych – mówi dyrektor Katarzyna Sowa-Cichecka.

I dodaje: – Przytoczone dane są istotne w odniesieniu do ilości wytwarzanych komunalnych osadów ściekowych i choć województwo świętokrzyskie wykazuje deficyt instalacji kanalizacyjnych w odniesieniu do pozostałych regionów Polski, to wcale nie jest to równoznaczne z tym, że problem zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych nas nie dotyczy. Zwłaszcza że w przypadku postępowania z nimi w sposób nieprawidłowy, tj. niezgodny z przepisami prawa może dojść do znacznych szkód w środowisku, mowa o zanieczyszczeniu wód oraz gleby, z uwagi na ich skład chemiczny: zawartość metali ciężkich oraz pierwiastków biogennych, tj. azotu i fosforu, a także bakterii chorobotwórczych. Dlatego zgodnie z obowiązującym stanem prawnym ustabilizowane komunalne osady ściekowe oprócz wykorzystywania ich w rolnictwie oraz do rekultywacji gruntów na cele rolne i nierolne, pod uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu są również spalane oraz składowane. O tym do czego i jak zostaną zagospodarowane komunalne osady ściekowych decyduje ich skład chemiczny, zarówno w odniesieniu do makroelementów, które są składnikami nawozowymi, jak i zanieczyszczeń metalami ciężkimi, a także stanu higieniczno-sanitarnego.

Z uwagi na fakt, że komunalne osady ściekowe są odpadami, to w świetle przepisów ustawy o odpadach każdy ich wytwórca (oczyszczalnia ścieków), w pierwszej kolejności powinien dążyć do ograniczenia ich ilości, co jest niezwykle trudne, zwłaszcza że ilość wytwarzanych ścieków (osadów ściekowych) jest ściśle powiązana z ilością zużywanej wody. Dlatego wyłącznie racjonalne gospodarowanie wodą na cele bytowe przez mieszkańców może ograniczyć ilość powstających osadów ściekowych.

– Jeżeli oczyszczalnia ścieków zdecyduje się, aby komunalne osady ściekowe były przekazywane rolnikom, musi je odpowiednio przygotować, tj. ustabilizować, w celu ich dalszego wykorzystania, tak aby nie stanowiły zagrożenia dla środowiska oraz ludzi. Stabilizacja osadów ściekowych to proces, w wyniku którego osady nie zagniwają oraz nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów, a także są pozbawiane częściowo lub całkowicie szkodliwych mikroorganizmów. Stabilizacje osadów można podzielić na procesy biologiczne (tlenowa stabilizacja, fermentacja, kompostowanie), procesy chemiczne (wapnowanie, Metoda ORTWED CaO + 145oC), procesy termiczne (mokre spalanie, piroliza, spalanie, termokondycjonowanie) – wyjaśnia dyrektor Katarzyna Sowa-Cichecka.

Ustabilizowane komunalne osady ściekowe są doskonałą alternatywę dla nawozów organiczno-mineralnych z uwagi na ich zasobność w: azot, fosfor, potas, wapń, mikroelementy oraz materię organiczną, co przy deficycie nawozów naturalnych, głównie obornika, a także wysokiej cenie nawozów mineralnych może stanowić szansę w rolnictwie w odniesieniu do podniesienia zasobności gleb w składniki nawozowe. Stosowanie komunalnych osadów ściekowych podwyższa odczyn gleby (większość osadów posiada pH zbliżone do obojętnego pH 5,8-8,7), co wynika ze stosowania wapna palonego, w celu stabilizacji chemicznej/higienizacji osadów ściekowych.

Ponadto stosowane w rolnictwie zwiększają zasobność gleby w łatwo przyswajalne dla roślin makro- i mikroelementy oraz zwiększają zasobność materii organicznej, co przyczynia się do wzrostu żyzności gleb, a także poprawiają strukturę gleby, co jest niezwykle istotne zwłaszcza w okresach o obniżonej ilości opadów atmosferycznych. Racjonalne stosowanie ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych w rolnictwie przyczynia się do wzrostu ilości i jakości plonów oraz zasobności gleb pod warunkiem, że osady ściekowe są przebadane podobnie, jak grunty na których są stosowane, a ich dawki ustala, na w zależności od rodzaju gruntu, sposobu jego użytkowania, jakości komunalnych osadów ściekowych i gleby oraz zapotrzebowania roślin na fosfor i azot w dawkach, które nie przekraczają maksymalnych dopuszczalnych dawek, określonych przepisami prawa, tj. rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 lutego 2015 r. w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych (Dz. U. z 2023 r., poz. 23).

Marzena Smoręda

Marzena Smoręda

Redakcja Publicystyki, dziennikarz

Zobacz również

Rzeżucha / Fot. pixabay.com
AKTUALNOŚCI

Siejemy rzeżuchę. Warto sprawdzić jak, kiedy i dlaczego

PrzezMarzena Smoręda
24 marca 2023

Maksymalnie dwa tygodnie potrzebne jest na wyhodowanie na okiennym parapecie rzeżuchy, która jest nie tylko nieodłączną dekoracją wielkanocnego stołu, ale...

Czytaj więcej
Fot. Radio Kielce

Sadzimy drzewa owocowe. Sadzonki śliwy

24 marca 2023
Szafran (krokus) / Fot. Wikipedia

Szafran – najdroższa przyprawa świata

24 marca 2023
Czereśnie / Fot. Marcin Kaca

Pora na sadzenie drzew owocowych. Sadzonki czereśni

21 marca 2023

KALENDARZ KONSUMENTA I ROLNIKA

0 Events loaded

 

  • Dzisiaj

    0

    Nic nie znaleziono

  •  

  •  

  •  

  •  

Kalendarz
    Kategoria
      Organizator
        Lokalizacja
          Polecane
          • Tylko promowane
          • Dołącz
          • Wyklucz
          Zobacz więcej

          No events found

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          -

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          DN_T

          Nie masz żadnych eventów na ten dzień

          Zobacz więcej

          Nie masz żadnych eventów na ten miesiąc

          Zobacz więcej

          Nie masz żadnych eventów na ten miesiąc

          No mapped events found in this timeline

          Radio Kielce - największe radio w regionie świętokrzyskim

          FM 90,4 MHz | 100,0 MHz Włoszczowa
          215,072 MHz / KANAŁ 10D

          ul. Radiowa 4, 25-317 Kielce
          tel. 41 368 12 00
          fax. 41 344 65 44
          radio@radiokielce.pl

          Obserwuj nasze profile

          Brak wyników
          Zobacz wszystkie wyniki
          • AKTUALNOŚCI
          • KALENDARZ
          • LEKSYKON
          • KULINARIA
          • KOMUNIKATY
          • NOTOWANIA CENOWE
          • KONTAKT

          Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Kielcach "Radio Kielce" SA 2023.