Od 1 czerwca do 31 lipca 2023 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -137 mm. W sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 41 mm w stosunku do poprzedniego okresu, czyli 21 maja – 20 lipca – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.
Deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się w lipcu, ale niedobór wody występował w całym kraju – poinformował w raporcie IUNG. W Świętokrzyskiem także wystąpiła susza rolnicza. Wystąpiła w uprawach: kukurydzy na ziarno i kukurydzy na kiszonkę, krzewów owocowych, roślin strączkowych, zbóż jarych i warzyw gruntowych.
W okresie od 1 czerwca do 31 lipca 2023 roku, największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na ziarno. Suszę w tych uprawach notowano w 1515 gminach (61,16 proc. gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 26,0 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 23,35 proc. gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 30,67 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania).
Jak wygląda sytuacja w województwie świętokrzyskim? Oto aktualny raport IUNG.
W województwie świętokrzyskim susza w uprawach kukurydzy na ziarno wystąpiła w 12 na 102 gminy i dotknęła 0,82 proc. upraw kukurydzy na ziarno. Podobnie było w przypadkach upraw kukurydzy na kiszonkę.
W uprawach krzewów owocowych susza wystąpiła w siedmiu gminach województwa świętokrzyskiego i dotknęła 0,46 proc. upraw.
W uprawach roślin strączkowych susza wystąpiła w pięciu gminach województwa świętokrzyskiego i dotknęła 0,28 proc. upraw.
W uprawach zbóż jarych susza wystąpiła w jednej gminie województwa świętokrzyskiego i dotknęła 0,01 proc. upraw.
W uprawach warzyw gruntowych susza wystąpiła w dwóch gminach województwa świętokrzyskiego i dotknęła 0,02 proc. upraw.
Pozostałe monitorowane uprawy roślin nie zostały w naszym regionie ostatnio dotknięte przez suszę.