Susza rolnicza powoli odpuszcza. Deszcze przechodzące w ostatnich tygodniach w Polsce ograniczyły jej zasięg do ośmiu województw. Na szczęście nie ma wśród nich województwa świętokrzyskiego.
Niedobory wody od 21 marca do 20 lipca 2024 roku obniżyły plony między innymi zbóż jarych, ozimych, krzewów i drzew owocowych oraz truskawek, rzepaku i kukurydzy przynajmniej o 20 procent wynika z danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
Susza w największym stopniu dotyczyła plonów uzyskiwanych w średnich warunkach pogodowych dla upraw: zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepaku i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, chmielu i ziemniaka.
Jak mówi Mirosław Fucia, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, susza rolnicza w naszym regionie w porównaniu do innych obszarów kraju, wystąpiła w dużo mniejszym stopniu, a obecnie nie jest już rejestrowana jako susza rolnicza. Brak wystarczającej ilości opadów wpłynęła jednak negatywnie na rozwój roślin i z pewnością plonowanie jest niższe.
Od 21 maja do 20 lipca średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -64 mm. Deficyt wody w obecnym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego uległ zmniejszeniu aż o 35 mm – wskazują eksperci.
Największe niedobory wody od -160 do -209 mm notowano na obszarze Nizin Mazowieckiej i Podlaskiej, na Wyżynie Lubelskiej, Polesiu oraz w Kotlinie Sandomierskiej. Na południu kraju oraz w Polsce zachodniej i północno-zachodniej deficyt wody był najmniejszy od -50 do -119 mm. Na pozostałym terytorium kraju notowano braki wody dla roślin uprawnych od -120 do -159 mm.
W największym stopniu susza rolnicza dotyczyła w tym okresie wśród upraw kukurydzy na ziarno. Notowano ją w 352 gminach (14,21% gmin Polski).
Suszę notowano także w uprawach kukurydzy na kiszonkę. Notowano ją w 352 gminach (14,21% gmin Polski) oraz w uprawach krzewów owocowych. Notowano ją w 286 gminach (11,55% gmin Polski).