Niedobory wody od 21 marca do 10 lipca 2024 roku obniżyły plony między innymi zbóż jarych, ozimych, krzewów i drzew owocowych oraz truskawek, rzepaku i kukurydzy przynajmniej o 20 procent wynika z danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Jak jest w naszym regionie?
W Świętokrzyskiem susza w okresie od 11 maja do 10 lipca dotknęła głównie rzepaku i rzepiku, zbóż jarych i w niewielkim stopniu krzewów owocowych i kukurydzy na ziarno i kiszonkę.
– Susza rolnicza w naszym regionie w porównaniu do innych obszarów kraju, wystąpiła w dużo mniejszym stopniu. Jednak z pewnością trzeba się liczyć z niższym plonowaniem – mówi Mirosław Fucia, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.
Od 11 maja do 10 lipca średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -99 mm. Deficyt wody w obecnym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego uległ zmniejszeniu o 22 mm – wskazują eksperci.
Największe niedobory wody od -160 do -219 mm notowano na obszarze: Pojezierza Mazurskiego, Polesia, Wyżyny Lubelskiej, Niziny Mazowieckiej oraz Podlaskiej. Na południu kraju oraz w Polsce zachodniej i północno-zachodniej deficyt wody był najmniejszy i wynosił od -50 do -119 mm. Na pozostałym terytorium kraju notowano braki wody dla roślin uprawnych od -120 do -159 mm.
Susza rolnicza wystąpiła na terytorium wszystkich 16 województw. Dotyczyła dwunastu upraw: rzepaku i rzepiku, zbóż jarych, krzewów owocowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, roślin strączkowych, zbóż ozimych, truskawek, warzyw gruntowych, tytoniu, drzew owocowych, chmielu.
W największym stopniu susza rolnicza dotyczyła w tym okresie rzepaku i rzepiku. Suszę w tych uprawach notowano w 1445 gminach, czyli w 58,34 procent gmin Polski).
W województwie świętokrzyskim susza w uprawach rzepaku i rzepiku wystąpiła w 38 na 102 gminy.
W zbożach jarych w 7 na 102 świętokrzyskie gminy.
W uprawach krzewów owocowych suszę zanotowano w Świętokrzyskiem w 6 na 102 gminy.
W uprawach kukurydzy na ziarno suszę zanotowano w Świętokrzyskiem w 5 na 102 gminy.
W uprawach kukurydzy na kiszonkę w Świętokrzyskiem suszę zanotowano w 5 na 102 gminy.
W uprawach roślin strączkowych, zbóż ozimych, truskawek i warzyw gruntowych, tytoniu i drzew owocowych w żadnej z gmin nie zanotowano suszy rolniczej.