Po bardzo suchym czerwcu, dopiero koniec lipca przyniósł deszcz. Ale opady nadal nie są wystarczające. Susza rolnicza występuje na terenie całego kraju, także w Świętokrzyskiem – podał Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.
Są regiony, gdzie deficyt wody znacznie przekracza 200 mililitrów. I jeśli nawet popada, to przez przesuszoną glebę woda szybko wnika w głąb ziemi i rośliny nadal nie mają skąd jej pozyskiwać. Zboża kończą już dojrzewanie, ale plon buduje teraz kukurydza i rośliny okopowe.
Tegoroczny czerwiec był ciepły, na przeważającym obszarze kraju notowano wyższą temperaturę powietrza od normy wieloletniej od 0,5 do 2,0 oC. Tylko w południowo-wschodniej części Polski temperatura była w normie wieloletniej. Najwyższą temperaturę powietrza notowano na Pojezierzu i Nizinie Wielkopolskiej, na Kujawach, na Nizinie Śląskiej od 18 do 20 oC. Najchłodniej było w północnych i południowych obszarach kraju od 13 do 15 oC. Na pozostałym terytorium Polski temperatura wynosiła od 15 do 18 oC.
W pierwszej dekadzie lipca najniższą temperaturę notowano na Pojezierzu Pomorskim, Mazurskim oraz na Pogórzu Karpackim i Przedgórzu Sudeckim od 15 do 19 oC. Najwyższą temperaturę powyżej 19 oC notowano na pozostałym obszarze kraju. W drugiej dekadzie lipca najcieplej było w południowo-zachodniej części Polski od 20 do 22 oC, a najchłodniej na północy kraju od 16-17 oC.
Trzecią dekadę maja charakteryzowało bardzo duże usłonecznienie. W całej Polsce notowano ponad 100 godzin ze Słońcem, przy czym we wschodniej części Pobrzeża Słowińskiego oraz na Polesiu Lubelskim było tych godzin aż 150.
Od 21 maja do 20 lipca 2023 roku deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się i niedobór wody występował w całym kraju. Największy deficyt był we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej od -240 do -269 mm. Bardzo duży niedobór wody wystąpił również na Pojezierzu Pomorskim, Żuławach, w zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego i w zachodniej i południowej części Niziny Mazowieckiej od -210 do -239 mm. Tylko nieco mniejszy deficyt wody notowano na południe i wschód od tego obszaru od -160 do -209 mm. Na pozostałym obszarze kraju niedobór wody wynosił od 0 do -160 mm.
Susza rolnicza na terenie kraju powoduje obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w skali gmin w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.
Susza rolnicza występowała na terenie wszystkich 16 województw. Dotknęła wszystkie monitorowane uprawy, czyli: kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, krzewów owocowych, roślin strączkowych, zbóż jarych, zbóż ozimych, warzyw gruntowych, tytoniu, truskawek, drzew owocowych, chmielu, ziemniaka, buraka cukrowego.
Od 21 maja do 20 lipca największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na ziarno. Suszę w tych uprawach notowano w 2159 gminach (87,16 proc. gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 20,55 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 54,02 proc. gruntów ornych kraju (zwiększenie o 13,19 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania).
Jak wygląda sytuacja w województwie świętokrzyskim?
W województwie świętokrzyskim susza w uprawach kukurydzy na ziarno wystąpiła w 80 na 102 gminy i dotknęła prawie 21 proc. upraw kukurydzy na ziarno. Podobnie było w przypadkach upraw kukurydzy na kiszonkę.
W uprawach krzewów owocowych susza wystąpiła w 69 gminach województwa świętokrzyskiego i dotknęła prawie 22 proc. upraw.
W uprawach roślin strączkowych susza wystąpiła w 63 gminach województwa świętokrzyskiego i dotknęła prawie 18 procent upraw.
W uprawach zbóż jarych susza wystąpiła w 60 gminach województwa świętokrzyskiego i dotknęła prawie 16 procent upraw.
W uprawach zbóż ozimych susza wystąpiła w 49 gminach województwa świętokrzyskiego i dotknęła prawie 10 procent upraw.
W uprawach warzyw gruntowych susza wystąpiła w 48 gminach województwa świętokrzyskiego i dotknęła nieco ponad 8 procent upraw.
W uprawach tytoniu susza wystąpiła w 48 gminach województwa świętokrzyskiego i dotknęła prawie 9 procent upraw.
W uprawach truskawek susza wystąpiła w 38 gminach województwa świętokrzyskiego i dotknęła prawie 5 procent upraw.
W uprawach drzew owocowych susza wystąpiła w 25 gminach województwa świętokrzyskiego i dotknęła około 2 procent upraw.
W uprawach ziemniaków susza wystąpiła w 10 gminach województwa świętokrzyskiego i dotknęła 0,47 procent upraw.