Od 1 maja do 30 czerwca 2024 roku, jak raportuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, Bilans Wodny w Polsce był ujemny i wynosił -121 mm. Deficyt wody w obecnym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego zwiększył się o 3 mm.
Największe niedobory wody – od -160 do -229 mm są na Pojezierzu Mazurskim, Polesiu, Wyżynie Lubelskiej, Nizinie Mazowieckiej oraz Podlaskiej. Najmniejszy deficyt wody notowany jest na południu kraju i wynosi od -50 do -119 mm. Na pozostałych obszarach braki wody dla upraw wynosi od -120 do -159 mm.
Jak się szacuje, występująca susza rolnicza w Polsce powoduje straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20 procent w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych.
Od 1 maja do 30 czerwca susza rolnicza występowała na terenie wszystkich 16 województw. Dotyczyła dwunastu upraw:
- zbóż jarych,
- zbóż ozimych,
- krzewów owocowych,
- truskawek,
- rzepaku i rzepiku,
- roślin strączkowych,
- kukurydzy na ziarno,
- kukurydzy na kiszonkę,
- drzew owocowych,
- warzyw gruntowych,
- tytoniu
- chmielu
– Jeśli chodzi o suszę rolniczą, to sytuacja w naszym regionie w porównaniu do innych obszarów kraju, nie jest zła. Rośliny powschodziły, są we wczesnym etapie wegetacji, jednak obserwujemy słabszą obsadę niż w latach poprzednich – mówi Mirosław Fucia, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.
– Pogoda nie skarciła zbyt mocno naszych upraw. Mieliśmy wprawdzie wiosenne przymrozki, grady wczesną wiosną, ale na szczęście deszcze się pojawiają. Co tydzień są deszcze przekropne, dzięki czemu rośliny dają sobie radę. Lipiec i sierpień zdecydują o plonach. Na ten moment w województwie świętokrzyskim, jeśli chodzi o suszę, nie jest źle – mówi Mirosław Fucia.
Największy zasięg susza rolnicza miała wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach notowano w 1776 gminach, czyli w (71,70 procent gmin Polski).
W województwie świętokrzyskim susza w zbożach jarych wystąpiła w 36 na 102 gminy.
W zbożach ozimych suszę zanotowano w Świętokrzyskiem w 27 na 102 gminy.
W uprawach krzewów owocowych suszę zanotowano w Świętokrzyskiem w 27 na 102 gminy.
W uprawach truskawek suszę zanotowano w Świętokrzyskiem w 10 na 102 gminy.
W uprawach roślin strączkowych suszę zanotowano w Świętokrzyskiem w 10 na 102 gminy.
W uprawach kukurydzy na ziarno suszę zanotowano w Świętokrzyskiem w 10 na 102 gminy.
W uprawach kukurydzy na kiszonkę w Świętokrzyskiem suszę zanotowano w 10 na 102 gminy.
W uprawach krzewów owocowych w Świętokrzyskiem suszę zanotowano w 27 na 102 gminy.
W uprawach drzew owocowych, warzyw gruntowych i chmielu w województwie świętokrzyskim w żadnej z gmin nie zanotowano suszy.