Główna nagroda i statuetka Gloria w tegorocznej edycji Dorocznych Nagród Starosty Kieleckiego za twórczość artystyczną, upowszechnianie i ochronę kultury przyznano w tym roku Zespołowi Śpiewaczemu Świarne Kakowianki. Ludowe artystki otrzymają je na Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Solistów, który odbędzie się w niedzielę, 4 sierpnia w Chmielniku.
Starosta Kielecki raz w roku podczas Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów wręcza nagrodę za całokształt działalności lub osiągnięcia o istotnym znaczeniu dla kultury i promocji powiatu kieleckiego. W tym roku nagroda główna powędruje do Zespołu Śpiewaczego Śwarne Kakonianki z Kakonina, który ma dziesięcioletnią tradycję.
Jak mówią Śwarne Kakonianki, nagroda jest dla zespołu ogromnym wyróżnieniem.
– Doceniono nasze starania dla zachowania ludowych tradycji tych ziem i przekazywaniu jej młodemu pokoleniu i naszą pasję do gwary, śpiewu, tańca, gotowania – mówią Śwarne Kakonianki.
Przypomnijmy
Zespół Śpiewaczy Śwarne Kakonianki powstał w 2014 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich. Od dekady panie zrzeszone w zespole kultywują dawne ludowe tradycje regionu świętokrzyskiego, propagując wiedzę o starych obrzędach i zwyczajach ludowych.
Również śpiewają i mówią świętokrzyską gwarą, a gotują tak smacznie, że palce lizać. Teksty utworów pisze członkini KGW Teresa Mazur. Instruktorem zespołu jest Grzegorz Michta.
Śwarne Kakonianki opiekują się także XIX-wieczną chałupą w Kakoninie, w której odtworzono dawne wnętrza. Można zobaczyć, jak dawniej żyli mieszkańcy świętokrzyskiej wsi, z jakich korzystali mebli i jakich używali przedmiotów w codziennym życiu. Całe wyposażenie chaty pochodzi z rodzinnych domów Śwarnych Kakonianek i jest dla nich cennymi pamiątkami.
Śwarne Kakonianki mają na koncie wiele sukcesów. Warto przypomnieć m.in.:
– I miejsce w I Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Łopusznie 2019
– II miejsce w konkursie „Obrzęd – tradycje dożynkowe świętokrzyskiej wsi” 2022
– II miejsce w Świętokrzyskim Przeglądzie Teatrów Wiejskich w WDK w Kielcach 2022
– II miejsce w II Staszowskim Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych „Świętokrzyską Nutą Pisane” 2023
– II miejsce w Przeglądzie Piosenek i Przyśpiewek Ludowych w Ostrowcu Świętokrzyskim 2023
– nagroda specjalna za „Piękny język wsi” podczas XLVI Buskie Spotkania z Folklorem 2022
– III miejsce na Przeglądzie Obrzędów, Zwyczajów i Obyczajów Ludowych 2023 w Piekoszowie
– II miejsce w konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP edycja III 2023
– III miejsce w Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych „Świętokrzyską Nutą Pisane” 2024