Przed nami Światowy Dzień Jabłka. W tym roku obchodzić go będziemy w sobotę, 28 września. Skąd taki dzień w kalendarzu?
Światowy Dzień Jabłka jest najlepszą okazją do zaprezentowania wielu zalet tego bardzo popularnego owocu. Dlaczego warto zachęcać do włączenia jabłek do codziennej diety i jeść je nie tylko od święta.
To nasz ulubiony owoc. Ile jabłek zjada statystyczny Polak? Jak policzono, w ciągu roku jest to od 12 do 16 kg, czyli o prawie 1/5 mniej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej.
Niestety, w tym roku na polskich plantacjach rolnicy zbiorą mniej jabłek niż zwykle. Niekorzystna pogoda, według prognoz statystyków, wskazuje, że plony w sadach będą o 20 procent niższe.
– W Świętokrzyskiem w tym roku kwitnienie rozpoczęło się wcześniej niż zazwyczaj i drzewa były bardziej narażone na wiosenne przymrozki, które wystąpiły w większości głównych rejonów uprawy w Polsce, także w naszym województwie. Potem było gradobicie i susza. Wszystko to spowodowało ogromne straty w sadach – mówi Mirosław Fucia, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.
Jabłka mają wiele witamin, wśród nich witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę E, witaminę K, prowitaminę A, czyli beta-karoten. Mają wiele błonnika, a ich jedzenie poprawia odporność i zmniejsza ilość cholesterolu.
Jabłka zawierają też cenne składniki mineralne, jak: magnez, fosfor, wapń czy żelazo.
Warto wiedzieć, że średniej wielkości jabłko, które waży około 150 gramów dostarcza około 80 kcal i aż 3,6 g błonnika pokarmowego.