Świdośliwa zwana także słodką aronią lub borówką kanadyjską jest nadal mało znanym gatunkiem sadowniczym w Polsce. W Instytucie Ogrodnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym wyhodowano nową odmianę świdośliwy – Amela, dobry gatunek na plantacje.
Świdośliwa jest gatunkiem dobrze przystosowanym do uprawy w naszym klimacie. Na plantacji produkcyjnej osiąga 1,5-3,0 m wysokości. Termin owocowania przypada na koniec czerwca i początek lipca. Owoce są kuliste, ciemnogranatowe lub niebiesko-granatowe z nalotem, słodkie i soczyste.
Owoce mają wiele wartości prozdrowotnych – zawierają dużo związków chemicznych, takich, jak: fenole, flawonoidy, antocyjany, związki mineralne, witaminy i błonnik. Mają zastosowanie jako owoce deserowe, ale głównie w przemyśle przetwórczym, zamrażalniczym, piekarnictwie, a także w przetwórstwie domowym – do wyrobu soków, dżemów, konfitur, nalewek i ciast.
Amela wyhodowana w Instytucie Ogrodnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym to propozycja zarówno dla szkółkarzy, którzy chcieliby rozpocząć rozmnażanie nowego, ciekawego gatunku sadowniczego, ale także dla sadowników, którzy już zajęli się, np. przetwarzaniem owoców we własnym gospodarstwie lub sprzedają produkowane owoce w ramach, np. Rolniczego Handlu Detalicznego.
Amela kwitnie pod koniec kwietnia, na początku maja. Jej plenność jest oceniana jako bardzo wysoka, a krzewy wcześnie wchodzą w okres owocowania. Pozytywną cechą tej odmiany jest dosyć równomierne dojrzewanie owoców w gronie, co ułatwia zbiór. Owoce nie opadają z krzewów.
Na plantacjach jest prowadzona w formie szpaleru krzewu. Jej owoce mogą być zbierane zarówno ręcznie, jak i za pomocą kombajnów, takich jak do zbioru czarnej porzeczki.