Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to święto, które ma na celu ochronę przyrody. Odnosi się do konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk podpisanej 19 września w 1979 roku w Bernie.
Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk obchodzone jest 19 września. To data podpisania w Bernie konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk w 1979 roku. Święto obchodzone jest w związku z rosnącymi cywilizacyjnymi potrzebami człowieka, poprzez które znikają kolejne gatunki dzikiej fauny i flory.
Flora i fauna Polski chroniona jest w 23 parkach narodowych, w około 120 parkach krajobrazowych, 1385 rezerwatach przyrody i 445 obszarach chronionego krajobrazu.
Czynniki związane z działalnością człowieka takie jak postępująca urbanizacja, rozwój przemysłu, intensyfikacja rolnictwa, melioracje jak również ekspansja gatunków obcych stanowią poważne zagrożenia dla rodzimej flory i fauny. Polska Czerwona Księga Zwierząt. Kręgowce informuje, że spośród 455 gatunków kręgowców rozmnażających się w naszym kraju 114 gatunków znalazło się w strefie silnego zagrożenia i niższego ryzyka, a 16 wyginęło lub wycofało się z granic naszego kraju.
W drugiej połowie XX wieku ostatecznie zanikły na terenie Polski gatunki takie jak np. drop i norka europejska. Drastycznie zmniejszyły się populacje cietrzewia i głuszca. Sukcesy osiągnięto natomiast w ochronie takich gatunków jak np. bóbr europejski, żubr i błotniak łąkowy. W Polsce prowadzi się programy rewitalizacji gatunków.
Lasy zajmują obecnie ok. 28,5 proc. powierzchni kraju. W zdecydowanej większości są to lasy gospodarcze – monokultury sosnowe na nizinach oraz świerkowe w górach. Naturalne zbiorowiska leśne zachowały się na obszarach dawnych puszcz oraz w niektórych dolinach rzecznych. Po klęskach ekologicznych spowodowanych przez zanieczyszczenia przemysłowe oraz licznych gradacjach szkodników gospodarka leśna dąży konsekwentnie do zwiększenia udziału lasów liściastych w ogólnej powierzchni drzewostanów.