W poniedziałek, 1 maja, w kalendarzu jest dzień poświęcony konwalii. Dzień Konwalii to święto wywodzące się z Francji. Jego korzenie sięgają prawdopodobnie czasów starożytnych, ale współczesną popularność święto zawdzięcza także polityce, bo stało się symbolem Święta Pracy we Francji.
Konwalia majowa to roślina, której uroda zachwyca każdego. Subtelne, pełnie wdzięku byliny wytwarzają słodką woń, która kusi nie tylko owady, ale czaruje także ludzi. Zalety konwalii majowej zostały docenione już w starożytności, gdzie stosowana była w celach leczniczych. Obecnie bylinę można spotkać dziko rosnącą w lasach i terenach nizinnych. Ozdobne odmiany konwalii znalazły zastosowanie w ogrodach i miejskich parkach.
Konwalia majowa należy do rodziny liliowatych i występuje przede wszystkim w Europie i Azji Środkowej. Bylina tworzy podziemne kłącza, które płytko umiejscowione łatwo i szybko się rozrastają. To sprawia, że konwalia majowa jest dobrą rośliną okrywową.
Na kłączach konwalii powstają pąki, z których wyrastają eliptyczne lub lancetowate, soczyście zielone liście, o długości 15-25 cm. W trzecim roku uprawy, oprócz liści pojawiają się także delikatne, pięknie pachnące, dzwonkowate kwiaty zebrane w grona. Konwalia majowa kwitnie od maja do początku czerwca.
Dzięki niewielkim wymaganiom oraz szybkiemu rozprzestrzenianiu się konwalie są często sadzone w dużych ogrodach lub parkach jako rośliny okrywowe. Dobrze komponują się z takimi roślinami jak: paprocie ogrodowe, leszczyna, szczawik, kopytnik, cis i cyprysik. Trzeba jednak pamiętać, że konwalia majowa jest gatunkiem mocno ekspansywnym i dobierać jej odpowiednie stanowisko.
Należy pamiętać, że jest to roślina silnie trująca. Wszystkie części konwalii są silnie toksyczne ze względu na wysoką zawartość glikozydów nasercowych. Nawet wypicie wody z wazonu, w którym znajdowały się konwalie może być niebezpieczna zwłaszcza dla małych dzieci i osób starszych. Sok konwalii może podrażniać skórę, dlatego kwiaty najlepiej zrywać w rękawicach.
Zjedzenie jakiejkolwiek z części konwalii majowej może doprowadzić do spadku ciśnienia tętniczego, wymiotów, biegunki, czerwonej wysypki na skórze, zaburzeń czynności układu krwionośnego czy widzenia.
Liście konwalii majowej są podobne do liści czosnku niedźwiedziego. Pomyłka może być o tyle niebezpieczna, że liście czosnku niedźwiedziego są jadalne, zaś konwalii bardzo trujące.
Trudno jednak pomylić te rośliny, ponieważ liście czosnku niedźwiedziego wydzielają silny, charakterystyczny czosnkowy zapach. Poza tym czosnek niedźwiedzi wyrasta z cebuli, zaś konwalia majowa z kłącza. Przed zebraniem liści czosnku warto więc jedną roślinę wyciągnąć z ziemi i upewnić się czy na pewno jest tam cebulka.