Świętokrzyscy rolnicy znaleźli się wśród najlepszych rolników i przedstawicieli agrobiznesu nagrodzonych podczas uroczystej gali AgroLigi 2021 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Nagrody wręczył prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
Jerzy Pośpiech, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach informuje, że to kolejny rok, kiedy doceniane są wysiłki rolników ze świętokrzyskiego. Tym razem to Monika i Karol Mazurowie z gminy Radoszyce zostali laureatami krajowymi w kategorii rolnicy.
– Państwo Mazurowie prowadzą nowoczesne rodzinne gospodarstwo rolne, w którym dominuje hodowla bydła mlecznego. W 2015 roku pan Karol przejął gospodarstwo rolne od rodziców, unowocześnia i modernizuje je korzystając z funduszy unijnych.
Jak dodaje dyrektor Laureatem Krajowym AgroLigi 2021 w kategorii Firmy została Olejarnia Zagłoby z Mikułowic w powiecie buskim.
– Jest to mała, rodzinna manufaktura roślinnych olejów spożywczych, którą od 2016 roku prowadzi Mariusz Roszkowski. Obecnie w ofercie firmy można znaleźć oleje: rydzowy, rzepakowy, lniany, makowy, z konopi, z czarnego sezamu, słonecznikowy, z czarnuszki, kokosowy, z pestek dyni. Pan Mariusz promuje i sprzedaje swoje oleje nie tylko na rynku lokalnym, ale również na wystawach i targach.
Nagrody wręczał prezydent Andrzej Duda, który podkreślał że praca mistrzów AgroLigi jest elementem bezpieczeństwa żywnościowego.
– Jesteście państwo najlepszymi z najlepszych. Te nagrody wznoszą na piedestał tych wszystkich, którzy swoją ciężką pracą budują w Polsce to, co teraz jest jeszcze najważniejsze – bezpieczeństwo żywnościowe – powiedział prezydent Andrzej Duda zwracając się do tegorocznych laureatów i dodał, że jeśli eksport płodów rolnych z Ukrainy nie zostanie wznowiony to Polska może włączyć się do walki z głodem na świecie.
Konkurs AgroLiga jest organizowany od 1993 roku, a od 2008 honorowy patronat nad uroczystą galą sprawuje Prezydent RP. Celem konkursu jest wyłonienie Mistrzów Wojewódzkich, a następnie Krajowych w dwóch kategoriach: Rolnicy i Firmy. Do kategorii Rolnicy można zaliczyć osoby prowadzące samodzielnie lub wraz z rodziną gospodarstwo rolne. Do kategorii Firmy – przedsiębiorstwa działające na rynku regionalnym (czyli na terenie danego województwa) i zajmujące się przetwórstwem rolno-spożywczym, świadczeniem usług rolnych i wiejskich, handlem środków produkcji dla rolnictwa, produkcją maszyn, pasz, itp.