W Wiejskim Domu Kultury w Mostkach po raz kolejny trwał Ogólnopolski Zlot Antropologiczny. Ośrodek przez kilka dni wypełnił się etnografią, folkiem, śpiewem, opowieściami i dyskusjami o regionalnej tożsamości. Była też potańcówka na ludowo.
W Wiejskim Domu Kultury w Mostkach na Ogólnopolskim Zlocie Antropologicznym gościmy już po raz czwarty. Towarzyszy mu Ogólnopolska Konferencja Naukowa. W tym roku dotyczy tożsamości narodowych, przednarodowych, lokalnych, regionalnych Słowian i Bałtów. Jest to zlot zapoczątkowany właśnie tutaj w roku 2020 i od tego czasu rozwijany jest sukcesywnie w celu tworzenia czasu i przestrzeni dla środowiska polskich i nie tylko etnoloów – Mikołaj Jarmakowski z Instytutu Antrologii Uniwersytetu Gdańskiego
W tym roku w Mostkach byli nie tylko naukowcy i studenci z polskich ośrodków naukowych, ale i goście z Litwy. Wszyscy włączyli się w rozmowy i dyskusje o badaniach nad kulturą ludową, w tym nad tożsamością regionu świętokrzyskiego. Jednak co oku jest to spotkanie przekraczające ramy regionalne. I otwierające badania na szersze perspektywy.
– Jesteśmy w Mostkach nie po raz pierwszy, ale i na pewno nie po raz ostatni. Jak mówią etnolodzy, badając kulturę w każdym miejscu zostawia się cząstkę duszy i wtedy trzeba do tego miejsca wracać. My bardzo chętnie wracamy w te strony, ponieważ uznaliśmy, że już za pierwszym razem zostawiliśmy tutaj cząstkę swojej duszy. Co roku wracamy w Świętokrzyskie, ponieważ region bardzo ciekawy i na tle kraju wypada interesująco oraz zachęca do badań. Są tu zbiory księdza Siarkowskiego, Kolberga i dla nas jest to ogromny materiał do badań. Region zawsze nas serdecznie gości i wyjeżdżamy stąd usatysfakcjonowani – mówił Mikołaj Jarmakowski.
Jednym z punktów konferencji był wykład dr Alicji Trukszyn zatytułowany „Wymiary tożsamości wiejskich społeczności regionu świętokrzyskiego XIX-XXI w.” Młodzież i kadra naukowa z ogromnym zainteresowaniem szukała wspólnych tradycji, zwyczajów. Jak się okazało, było ich wiele, jednak nie brakowało również tradycji charakterystycznych wyłącznie dla ziemi świętokrzyskiej.
W tym roku na zakończenie zlotu w wypchanej do granic możliwości, kameralnej sali WDK w Mostkach odbył się koncert zespołu DYM, grającego dark folk i word music oraz ludowa potańcówka z kapelą Wilcze Kłaki.
Projekt w tym roku został dofinansowany przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego.