W okresie od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku Klimatyczny Bilans Wodny w Polsce był ujemny i wynosił -63 mm. Obecnie susza rolnicza dotyczy dziewięciu województw. Nie zagraża w Świętokrzyskiem – wynika z nowego raportu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa.
Największe niedobory wody od -160 do -179 mm występują na Nizinie Podlaskiej oraz w południowej i w wschodniej części Pojezierza Mazurskiego. Na południu kraju oraz w Polsce północnej deficyt wody jest najmniejszy – od -50 do -119 mm. Na pozostałym obszarze kraju braki wody dla roślin uprawnych wynosi od -120 do -159 mm.
W okresie od 1 sierpnia do 30 września susza dotknęła dziewięć województw. Dotyczy województw:
- podlaskiego,
- warmińsko-mazurskiego,
- zachodniopomorskiego,
- kujawsko-pomorskiego,
- lubuskiego,
- mazowieckiego,
- wielkopolskiego,
- pomorskiego,
- lubelskiego.
Według stanu na 30 września, występowała w następujących uprawach: rzepaku i rzepiku, buraka cukrowego, kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno.
Od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw rzepaku i rzepiku. Notowano ją w 383 gminach (15,46 procent gmin Polski).
Suszę notowano również w uprawach buraka cukrowego. Suszę w tych uprawach notowano w 73 gminach (2,95 procent gmin Polski).
Suszę notowano też wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Notowano ją w 30 gminach (1,21 procent gmin Polski), a także w uprawach kukurydzy na ziarno, gdzie notowano ją w 12 gminach (0,48 procent gmin Polski).