Świętokrzyskie rolnictwo jest innowacyjne i wciąż rozwija ten kierunek, upatrując w tym działaniu przyszłości. O tym, dlaczego ważne jest to działanie i skąd wziąć na nie środki mówili podczas Dnia Otwartego w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oraz dyrektor Ośrodka w Modliszewicach Agnieszka Pietrzak.
– Rozwój innowacji w rolnictwie jest ważny nie tylko dla rolników prowadzących od lat swoją działalność, ale i dla uczniów szkół rolniczych, którym trzeba przedstawić potencjał do rozwoju branży rolniczej – mówiła Agnieszka Pietrzak, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Prezentowana podczas rolniczego święta w Modliszewicach Strefa Innowacji pokazała efekty badań grup operacyjnych opartych o działanie nauki i praktyki rolniczej w ramach takich grup, jak „Wiśnia bez pestki”, „Spersonalizowane sery twarogowe”, „Słomka ze słomy”, „Nasz czosnek” czy „Zdrowe drzewo smaczny owoc”.
– Transfer wiedzy z nauki do praktyki odbywa się też u nas na polu doświadczalnym Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, gdzie prowadzone są doświadczenia wdrożeniowo-upowszechnieniowe. Łącznie objęliśmy doświadczeniami ponad 190 odmian roślin uprawnych, między innymi zboża jare i ozime, rośliny bobowate, mieszanki poplonowe oraz ziemniaki i rzepak. Tegoroczną nowością w uprawach doświadczalnych jest sorgo – mówiła dyrektor Agnieszka Pietrzak.
Eksperci z Modliszewic prezentowali także, jak wygląda monitorowanie i rozpoznawania agrofagów, które pomagają rolnikom w samodzielnym monitorowaniu swoich upraw, a ponieważ coraz częściej w rolnictwie wykorzystywane są drony, można było także zobaczyć bezzałogowce w akcji, czyli podczas oprysków i monitorowania upraw. Wykorzystywanie dronów i monitoringu satelitarnego zaliczany jest do praktyk 4.0. Wskazówką dla rolników była także odkrywka glebowa i prezentacja struktury gleby oraz porady jak należy prowadzić uprawę.
– Te rozwiązania dla rozwoju nowoczesnego rolnictwa są warte wsparcia i kreaowania. I na to pójdą środki unijne, ponieważ rolnictwo wymaga wsparcia w procesie konkurencyjności na rynku europejskim i światowym – mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, obecny na świecie w Modliszewicach.
I dodał: – Będziemy wspierać ośrodki doradztwa rolniczego, które wymagają podejścia finansowego i branżowego, ponieważ są już rolnicy bardzo potrzebujący bardzo specjalistycznej wiedzy z zakresu prowadzonej przez nich bardzo intensywnej produkcji. Ten proces następuje także tu, w Świętokrzyskiem, mimo że rolnictwo jest tu rozdrobnione – mówił minister Czesław Siekierski.
Jak mówiła dyrektor Agnieszka Pietrzak, dla Ośrodka bardzo ważna jest współpraca z jednostkami naukowymi, uczelniami oraz instytutami badawczymi.
– Zależy nam, aby współpraca z jednostkami naukowymi rozwijała się dalej, abyśmy wspólnie mogli wypracowywać ciekawe rozwiązania, usprawniające prowadzenie gospodarstw rolnych oraz przetwórstwo rolno-spożywcze. W związku z czym chciałabym wyraźnie zaakcentować i podziękować za współpracę przedstawicielom jednostek naukowych i uhonorować ich pamiątkowymi statuetkami dla Partnerów w Transferze Wiedzy z nauki do praktyki rolniczej” – takimi słowami dyrektor ŚODR Modliszewice Agnieszka Pietrzak poprzedziła wręczenie uroczystych statuetek za zaangażowanie w transfer wiedzy z nauki do praktyki rolniczej.
Statuetki odebrali:
- dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK, Rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
- dr hab. Marcin Gołębiewski, Dyrektor Instytutu Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- dr hab. inż. Zbigniew Jarosz, Dyrektor Instytutu Produkcji Ogrodniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
- dr hab. inż. Izabela Krzysztofik, prof. PŚk, Prorektor do spraw ogólnych Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach
- prof. dr hab. Dorota Konopacka, Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach
- dr hab. inż. Marek Roszko, profesor IBPRS, Dyrektor Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie
- dr inż. Michał Rokicki, Dyrektor Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Radzikowie
- Iwona Gurga w imieniu Dyrektora Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego w Balicach