Wiosną można zaopatrzyć domową apteczkę. Teraz jest czas na syrop z sosny. Ta mikstura pomoże przy chorobach gardła i przy kaszlu. Sposób na przygotowania podaje Ewa Brożyna, zielarka z Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej.
– Trzeba zebrać młode pędy sosny, przesypywać je w słoju cukrem i odstawić. Ważne, żeby dwa razy dziennie potrząsać słoikiem, bo sosna ma duże skłonności do pleśnienia. Kiedy syrop będzie gotowy? Najlepszą miarę daje nasze oko. Czasem syrop wytrąci się po siedmiu dniach, czasem po trzech tygodniach. Wtedy trzeba go koniecznie zlać do butelek – radzi.
Natomiast pozostałe w słoju pędy można wykorzystać ponownie zalewając je alkoholem na nalewkę.
Syrop z sosny jest doskonały w przypadku kaszlu, działa wykrztuśnie i przeciwbakteryjnie. Zawiera olejki, które pomagają w leczeniu nieżytu górnych dróg oddechowych.
Syrop ten jest bogaty w witaminę C i składniki mineralne, wzmacniające układ immunologiczny. To również cenne źródło flawonoidów, które działają antyoksydacyjnie oraz żywicy, poprawiającej odporność.
Dobrze zabezpieczony syrop można przechowywać nawet kilka lat, ale zasadniczo przydatność ziół i produktów naturalnych do spożycia mieści się w okresie ich wzrostu, czyli przez rok.