W niedzielę, 1 września, w Parku Etnograficznym w Tokarni odbędzie się Święto Chleba. Ta impreza co roku przyciąga rzesze mieszkańców regionu i kraju, którzy przyjeżdżają poznać ludowe obrzędy i zwyczaje związane ze żniwami, mieleniem mąki czy wypiekiem chleba, a także dobrze się bawić przy dźwiękach ludowej muzyki.
Co roku w Tokarni o tej porze na pierwszym planie jest chleb i wszystko co jest z nim związane. Dlaczego mączne wypieki budzą aż takie zainteresowanie, wyjaśnia etnolog, dr Alicja Trukszyn.
Trudno ustalić dokładną datę w historii chleba. Można ją szacować nawet na 10 tysięcy lat przed naszą erą, jednak jedno jest pewne, to właśnie uprawa zbóż, z których ziaren zmielonych na mąkę wypiekano pierwsze chlebowe mace, placki, zmusiła człowieka do koczowniczego trybu życia i doprowadziła do powstania osadnictwa.
– Chleb, gdy tylko się pojawił, dla ludzkości znaczył życie, przetrwanie, nic dziwnego więc, że od początku nawet zwykłe podpłomyki, mace, placki z mąki otaczano wielkim szacunkiem. Na naszych ziemiach znane jest powiedzenie: „Gdy ci kromka chleba spadnie, podnieś i ucałuj ładnie”, które w wielu domach znane i stosowane jest do dzisiejszych czasów – mówi dr Alicja Trukszyn.
To nie tylko wyraz szacunku dla chleba – podstawowego pożywienia człowieka, ale także dla pracy rolnika. Stąd wzięło się Święto Chleba w Parku Etnograficznym w Tokarni, które od wielu lat jest bardzo ważnym wydarzeniem dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego.
– Chleb nigdy się nudzi. W naszym codziennym jadłospisie zajmuje czołową rolę i wśród potraw w przeróżny sposób gra pierwsze skrzypce. Chleb ma swoje święto, bo od zawsze był podstawowym pokarmem nie tylko prostego chłopa, ale i szlachcica czy mieszczanina. Tokarnia to szczególne miejsce, w którym świętuje się znaczenie chleba. W parku etnograficznym jest do tego wyjątkowy klimat. Chleb i szacunek dla chleba mamy zapisany w genach – mówi dr Alicja Trukszyn.
Przypomnijmy. Święta Chleba, odbędzie się 1 września w Parku Etnograficznym w Tokarni w godzinach od 11 do 18.