To przede wszystkim woda, która z kwasem jabłkowym i cytrynowym daje orzeźwienie, a także beta-karoten, witaminy C, B1, B2, B3, B6 oraz kwasy foliowy i pantotenowy, źródło mikroelementów i antyoksydantów – arbuz ma dla zdrowia bardzo wiele zalet. Jak go uprawiać?
Popularny owoc wywodzi się od dzikiego gatunku z Sudanu. Latem dobrze zaspokoi pragnienie i sprawdzi się w diecie odchudzającej.
Uprawa arbuza, zwanego też kawonem nie jest trudna, pod warunkiem pilnowania zasad i terminów. Do dobrego wzrostu potrzebuje ciepłego i nasłonecznionego stanowiska i żyznej gleby o pH 6. Udaje się to nie tylko w gruncie, ale i w szklarni lub tunelu.
Najlepiej udaje się z rozsady. Nasiona trzeba wysiać do doniczek lub tuneli przynajmniej miesiąc przed wysadzeniem do gruntu. Optymalny termin to czas od kwietnia do początku maja. Rozsady trzeba chronić przed chłodem, koniecznie je okrywając, a także nawozić. Gdy puszczają liście, trzeba roślinę odsłonić i zahartować. Dopiero pod koniec maja, gdy gleba nie jest już zimna, można przesadzić arbuza do gruntu.
Arbuz, podobnie jak inne rośliny z rodziny dyniowatych, rosnąc, płoży się po ziemi i ma pnącza idące w górę. Chociaż lubi wodę, nie lubi przelewania.
Arbuzy w naszym klimacie dojrzewają od połowy sierpnia, a można je zbierać jeszcze jesienią. Owoce można przechowywać przez kilka tygodni, w temperaturze 5-8 stopni Celsjusza.
Na grządce arbuz lubi sąsiedztwo cebuli, czosnku i kapusty, ze względu na choroby lepiej nie sadzić obok niego innych roślin dyniowatych.